İyi Bir Gece Uykusu Almak İçin 6 İpucu


Uzmanlar, sık sık, yeterli ve güzel uykunun sağlık kalitesini arttırdığını söylemekte. Aslında bizde bunun farkındayız fakat bazı zamanlar ne yaparsak yapalım uykumuz gelmez. Geç saatlere kadar oturup, düzenli uyku alamayınca da bu bize bir takım olumsuzluklar getirir. Aslında sağlam ve kaliteli bir uyku vücudumuza gerçekten de çok yararlıdır. Şimdi sizlere daha iyi uyuyabilmeniz için bir kaç ip ucu.

6- Gün İçinde Hareket

koşu

Eğer masa başı bir işiniz varsa ya da gün içerisinde evden dışarı pek çıkmamış sanız biraz hareketlenmeyi deneyin. Çünkü gün içerisinde yeterince enerji harcamaz ve yorulmaz sanız vücudunuz dinlenme gereği duymaz. Bu da uykuya dalmanızı zorlaştırır. Çünkü vücut kaybettiği enerjiyi geri toplamak ister, sizin gün içerisinde yapacağınız hareketler vücudunuzun yorulmasına ve uykuya daha aç olmasına neden olur. Bu sebeple bir daha ki sefer asansörü değil merdivenleri kullanın.

5- Yataktan Çıkın

Eğer yatakta dönüp duruyor ve bir türlü uyuyamıyorsanız yatakta daha fazla beklemeyin. Uzmanların söylediğine göre yatağa girdikten sonra 30 dakika içerisinde uyuyamadıysanız yatakta daha fazla durmamanız gerekli. Bunun yerine yatak çıkın ve sizleri kısa süreli oyalayacak işler bulun. Örneğin bir kaç sayfa kitap okuyarak gözlerinizi yorun, sevdiğiniz bir kaç müziği dinleyerek hayal kurun. Hatta bulaşık yıkayın ve beyninizi biraz daha meşgul edin. Bunlar yatakta dönüp durmanız dan sizi daha kolay uyku moduna sokacaktır. Bu işlerle kısa süreli meşgul olup yatağa girip şansınızı tekrar deneyin.

4- Sıcak Duş

banyo

Sıcak Duş insan vücudu üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Yani yatağa girmeden önce uykunuz yoksa sıcak bir duş alıp bunu kolayca deneyebilirsiniz. Sıcak suyun altında vücudumuz rahatlar ve gevşer. Bu bizim stres seviyemizi düşürür ve uykuya daha kolay dalabilmemizi sağlar. Fakat duşta çok uzun kalmamalısınız. Duş ne çok uzun olmalı ne de çok kısa. Sıcak duşunuzu alıp temiz kıyafetler ile yatağa girdiğinizde uykuya daha kolay dalacaksınız.

3- Beyin Egzersizleri

Yılllardır söylenen ” uyuyamıyorsan koyunları sayın ” lafı günümüzde pek geçerli değil. Uzmanlar uyuyamayan insanların beyinlerini biraz daha zorlayarak beyin egersizleri yapmasını gerektiğini söylüyor. Bu beyninizin yorularak uykuya daha kolay adapte olmasına gelmekte. Bu egersizlerden biri: ” 100’den geriye 3’er, 3’er saymak. Bu şekilde saydığınızda sayış ritminiz sizi daha kolay uyku aşamasına sokacak ve git gide zorlaşan ritim ile beyninizi zorlayarak odaklanmanızı sağlayacak.

2- Yatak Rutini

uyku

Beyninize her gece aynı şeyleri yaptığınızı gösterirseniz bir süre sonra kendi vücut alarmınızı kurabilirsiniz. Nasıl mı diyorsunuz. Şöyle, örneğin yatağa girmeden her gece aynı egzersizleri tekrarlayın. Yaptığınız bu egzersizler ya da dua etmek ve gerinme hareketleri bile vücudunuza verdiğiniz bir sinyal olacaktır. Bu şekilde tekrarlanan hareketler beyninize uyku vaktinin geldiğini gösterir.

1- Güzel Hayaller Kurun

Yatağa girdiğinizde içerisinde dönmeye başlıyor ve uykunun size gelmesini bekleyip uyuyamıyorsanız, biraz uzaklara gitme vakti gelmiştir. Gün içerisinde yaşadığınız can sıkıcı şeyleri unutun ve elde etmek istediğiniz şeylere odaklanın. Örneğin, o çok istediğiniz tatile gitmek istiyorsanız onun hayalini kurun. Fakat bu hayal ince detayları da içersin. Evinizden çıkın, istediğiniz ülkeye gidip istediğiniz şeyleri yapın. Ya da o çok istediğiniz bilgisayarda oyun mu oynamak istiyorsanız. Uyumadan bunun bile hayalini kurabilirsiniz. Aynı şekilde detayları düşünün ona sahip olduğunuzu, keyifli vakit geçirdiğinizi. Hayallerin sınırı yok arkadaşlar, bu belki size biraz basit gelecek fakat canınızı sıkan ve sizi geren şeyleri düşünürken yatakta dönmekten hem daha keyifli hem de uyku için daha etkilidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.