İyot Nedir ve İyot Hangi Besinlerde Bulunur?


İyot Nedir?

İyot, vücudun sağlıklı bir metabolizmal işleyişe sahip olması için gerekli bir mineraldir. Ayrıca vücuttaki tiroid hormonunun üretilebilmesi iyot sayesinde gerçekleştir. Vücutta iyot eksikliği yaşandığı takdirde guatr hastalığı ortaya çıkar, ki bu da genişlemiş tiroid bezi anlamına gelmektedir. Tüm dünyada son zamanlarda iyotun insan sağlığı için ne kadar önemli bir kaynak olduğunun ortaya çıkmasından ötürü tuzların içerisine mutlaka iyot içeriği eklenmektedir. İyot vücudumuzda en önemli görev olarak tiroid hormonunu üretir, bunun dışında metabolizmanın zararlı etkenlerden korunması; cildin, tırnakların ve saçların daha sağlıklı ve parlak olması, çocuklarının beyin gelişiminde destek rol alması, vücuttaki kalsiyum ve fosfor alımına destek olunması gibi pek çok yarar sağlamaktadır.

İyot içeren besinler

Sebzeler : Kuru fasulye, soya fasulyesi, şalgam, ıspanak, kabak, pazı ve sarımsak gibi sebzelerde yüksek miktarlarda iyot bulunmaktadır. Ayrıca bu sebzeleri sadece iyot içerikleri için değil güçlü bir vitamin kaynağı ya da antioksidan amaçlı olarak da kullanabilirsiniz.

Deniz ürünleri : Çoğu tuzlu su balığında bol miktarda iyot bulunmaktadır. Mezgit, ton balığı gibi balıklar; derin sularda ve soğuk sularda yaşayan balıkların hemen hemen hepsi bol miktarda iyot içeriği içermektedirler. İyot kaynağı olarak tüketebileceğimiz deniz ürünlerinden bir diğerleri de kabuklu deniz canlılarıdır (karides gibi). Bu canlılar da yiyecek olarak yüksek miktarda iyot içermektedirler.

İyotlu tuz: Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu iyot miktarını karşılamak için en basit yöntem kuşkusuz ki iyotlu tuz kullanmaktan geçmektedir. Her gün yemeklerimizde ve sofralarımızda ek olarak kullandığımız normal tuzları iyotlu tuzla değiştirmek, sağlığımız açısından çok yararlı bir adım olacaktır.

Süt, peynir ve yoğurt : Tüm süt ve süt içeren ürünler iyot bakımından zengin yiyeceklerdir. Örneğin; bir kase miktarındaki yoğurtta günlük iyot ihtiyacımızın %60’lık bir kısmını karşılayabilecek miktarda iyot bulunmaktadır. Ya da bir bardak miktarındaki süt günlük iyot ihtiyacımızın yüzde kırkını, 1 adet haşlanmış yumurta ise günlük iyot ihtiyacımızın yüzde yirmisini karşılayabilmektedir.

Çilek: Meyveler genel olarak çok fazla iyot içermedikleri için iyi birer iyot kaynağı sayılmasalar da aralarından bazı meyveler istisna olarak çıkmış ve iyi bir iyot kaynağı olarak kullanılabilmişlerdir. Bu meyvelerin arasından en çok iyot almak için yararlanabileceğimiz meyve kuşkusuz ki çilektir. Çilek meyvesi hem ihtiyacımız olan iyotu karşılayabilmekte, hem de içeriğindeki mineraller sayesinde iyi bir sağlıklı beslenme kaynağıdır. Örneğin; 6 ya da 7 adet çilek yediğimizde, günlük iyot ihtiyacımızın yüzde %8’ine yakın bir kısmını karşılamış olmaktayız.

İyot eksikliğinde yapılması gerekenler

İyot eksikliği yaşandığında, en büyük hasar tiroid bezlerinde meydana gelir ve tiroid bezleri büyümeye başlar. Bu tiroid bezlerindeki büyümenin genel olarak hasta profillerine bakıldığında kadınlarda erkeklerden daha fazla görüldüğü ortaya çıkmaktadır. Ve ağırlık olarak ergenlik dönemine girmeden önceki çağlarında olan çocuklarda ya da kadınların hamilelik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Aynı durumun bir farklı versiyonu olan tiroid bezlerinin eksik çalışması da alınan iyotun aşırı dozlara kaçmasından kaynaklanmaktadır. Bazen aşırı iyot kullanımının zehirlenmelere kadar gidebildiği de söylenmektedir. Tüm bu durumlardan kaçınmak ve sağlıklı bir bedene sahip olmak adına iyot içeren besinlerin hepsini farklı günlerde yeterli miktarlarda tüketerek vücudumuzun iyot eksikliği yaşamamasını sağlayabiliriz.

İyot eksikliğinin sebep olduğu durumlar

  • Herhangi bir sağlıksal sebep olmadan düşük yapma
  • 9 ay sonrasında ölü doğum yapma
  • Hamilelik sürecinde ya da doğum yaptıktan sonra bebekte sürekli bir hastalık durumunun meydana gelmesi
  • Bebeklerde doğumsal anomali durumlarının yaşanması
  • Bebeklerde endemik cücelik durumunun ortaya çıkması
  • Gençlerde ve çocuklarda fiziksel gelişme bozukluğu yaşanması
  • Gençlerde ve çocuklarda guatr ya da hipotiroidi sorunlarının ortaya çıkması
  • Gençlerde ve çocuklarda zeka geriliği başlangıcı
  • Yetişkinlerde de çocuk ve gençlerdeki gibi zeka geriliği, hipotiroidi, bir anda oluşan hipertiroidi, radyasyona karşı duyarlılık ve kısırlık durumlarında artış yaşanması gibi pek çok durum meydana gelmektedir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.