İzmir Hakkında Bilgi – İzmir’de ziyaret edilecek yerler


Kendi adını taşıyan körfezin nihayetinde Lelegler tarafından M.Ö. 3000 yıllarında kurulmuştur. Lelegler bu antik kente “Mirina” adını vermişlerdir Daha sonra bu adı iyonlalılar “Smirne” şeklinde kullanmışlardır. Bayraklı yakınındaki yöreye M.Ö 1000 yıllarında Yunanlar yerleşmişlerdir Lidya Kralı Alyastees 7. yüzyılda kenti yakıp yıkınca burası bir köy olarak kallmıştyır. Smirine kenti bugünkü yerinde Büyük İskender’in isteği ile kurulmuştur.

Romalılar zamanında M.Ö. 178 de bir deprem ile yıkıldıktan sonra şehir yeniden yaptırılmış, 7. asırda ise Arapların saldırılarına uğramıştır. 11. asırda Selçuklu, 15.asırda Osmanlı topraklarına katılmış, 15 Mayıs 1919 – 9 Eylül 1922 tarihleri arasında 3 yıl 4 ay Yunan işgali altında kalmış ve nihayet 1923 yılında il olmuştur Kentin adının Yunanca “Smirne”, Arapça’daki “Yezmir” şeklinden İzmir şekline dönüşmüştyür. İzmir, bir sanayi, ticaret, kültür ve turizm şehridir.

Saat kulesi izmir

İzmir’de ziyaret edilecek yerler

Kadifekale: İzmir körfezine hakim bir yerde denizden 200m. yükseklikte kendi adını taşıyan tepe üzerinde Makedonya Kralı İskender’in emri ile kurulmuştur.

Konak Pier: Konak ve Alsancak’a yürüyüs mesafesinde olan Konak Pier, Gustov Eiffel isimli bir Fransız tarafından tasarlanmıştır. Binanın inşası 1875-1890 yılları arasında olmuştur. Konak Pier binası 20. yy ortalarına kadar vergi binası olarak kullanılmıştır. Sonraları binanın ismi Konak Pier olarak değiştirilmiş ve çeşitli yenileme ve restorasyon çalışmalarının ardından içerisine pek çok mağaza, kafe ve restorant açılmıştır. Konak Pier, günümüzde Konak’ın en populer ve dikkat çeken alışveriş ve eğlence merkezidir. İçerisinde 50 kadar mağaza, çeşitli kafe ve restorantlar ve 1 sinema salonu bulunmaktadır.

Bayraklı: İzmir’in ilk kuruluş yeri olan bir höyük alanıdır. Yapılan kazılar sonucu; tapınak, mezar, sur, çeşme gibi Antik Çağ kalıntılarına rastlanmıştır.

Saat Kulesi: Konak meydanında :Sadrazam Sait Paşa tarafından 1900’lerde yaptırılmıştır. 25m. yüksekliğindeki kulenin saati Alman İmparatoru II. Wilhem tarafından hediye edilmitir. Kulenin yanı başında Gazeteci Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı 1976’da inşa edilmiştir.

Teleferik Balcova: İzmirliler`in, Balçova’ya her 10 dakikada bir kalkan belediye otobüsleri ile günün her saatinde ulaşabilecekleri bir piknik alanı. Teleferik ile üç dakika süren ve enfes bir İzmir manzarasının eşlik ettiği yolculuk ile tepedeki tesislere ulaşılır. Dileyen et marketten alışveriş yapıp kendin pişir-kendin ye bölümünden yararlanabilir, isteyen de restoranlarda yemeğini yiyebilir. Temiz havada, İzmir manzarasına hakim dinlenme tesislerinde ailenizle birlikte piknik yapabilirsiniz. Su an icin teleferik tesislerinde yenileme calismalari oldugu icin tesis hizmete kapalidir.

Asansör: İzmir’in en ilginç yapılarındandır. Karataş semtinde oturanların Güzelyalı Konak caddesine rahatlıkla inmelerini sağlamak için 1907 yılında Bayrakoğlu adında bir Musevi tarafından yapılan Türkiye’ni ilk ve tek sokak asansörüdür. 50 metre yüksekliğindeki bu asansör su gücü ile çalışmaktadır.

Kubilay Anıtı: İzmir’in Menemen ilçesinde şehit edilen Asteğmen öğretmen M. Fehmi Kubilayın anıtı 1933’de yapılmıştır.

Larissa: Menemenin 2 km. kuzeydoğunda Dumanlıdağ’ın batı eteğinde yer alır. Neolitikten beri yerleşim alanıdır. Şehir suları ve saray kalıntıalrı başlıca eserleridir. İzmir’e 45 km uzaklktadır. M.Ö 3000 yılında kurulduğu tahmin edilmektedir. Helenistik, Roma, Bizans dönemine ait çok sayıda tarihi kalıntı bulunur.

Atatürk Anıtı: İzmir’in Yunan işgalinden kurtaran ulu önder M. Kemal Atatürk’e karşı halkın şükran duygusunu belirtmek amacıyla İtalyan heykeltıraş tarafından Pasaport semtinde inşa edilmiştir.

Agora: Şehrin namazgah semtinde M.S. 178 de Roma imparatoru Marcus tarafından inaşa edilmiştir. Bir pazar alanı, siyasi ve ticari fonksiyonu olan bir yerdir. Bugün ise bir açık hava müzesi durumundadır.

Akropol: Körfezin nihayetinde Turan tren istasyonu kuzeyindeki tepe üzerinde M.Ö 1. yüzyıldan kalma bir kalıntırıd. Akropol eteğindeki mezarın M.Ö 7 yzyılda yörende hüküm süren Kral Tantanius ait olduğu sanılmaktadır.

Efes: İzmir’in efes içe merkezine 3 km. uzaklıktaki İyonyalı Kolonistler tarafından kurulmuştur. Efes Eski Çağda Anadolu’yu İran’daki Susa şehrine bağlayan Kral Yolu’nun başlangıcında bir liman şehriydi. Küçük Menderesin taşdığı alüvyonlarla kıyıdan içeride kalmıştır Efes’in tarihini belgeleyen Artemis tapınağı, “Dünyanın yedi harikasından biri” dir. Efes harabelerinin 7 km güneybatısında Aladağ üzerinde Meryem Ananın evi bulunmaktadır. Meryem Ana, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesiyle Aziz Jean ile buraya göç ederek ömrünün son zamanlarını burada tamamlamıştır.

Meryem Ananın evi ile bir kilise burada bulunur. Mezarı Ayasuluk’daki Artemis tapınağı kuzeydoğusuna gömülmüştür. Hrisyiyanlar için dini yönden ziyaret edilen (Hacı olmak için) merkezdir.

İzmir’deki tarihi camiiler

Hisar, Hatuniye, Çorakkapı, Başdurak, Kemer altı Camiileridir. Çdemiş’in Birgi kasabasındaki Ulu, Tire’de Aydınoğlu Mehmet Bey, Selçuk’ta Mehmet Bey camiileri başlıca tarihi eserleridir.

İzmir ilçeleri

Aliağa
Balçova
Bayındır
Bayraklı
Bergama
Beydağ
Bornova
Buca
Çeşme
Çiğli
Dikili
Foça
Gaziemir
Güzelbahçe
Karabağlar
Karaburun
Karşıyaka
Kemalpaşa
Kınık
Kiraz
Konak
Menderes
Menemen
Narlıdere
Ödemiş
Seferihisar
Selçuk
Tire
Torbalı
Urla


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.