İzolasyon Nedir?


İzolasyon dış ortamdan ayırma, ayrı tutma anlamına gelmektedir. Yalıtım kelimesiyle aynı anlamda kullanılmaktadır. İzolasyon çoğunlukla bir ortamdan dışarıya enerji kaçışını engellemek için kullanılır.

İzolasyon yapılması için gerekli olan izolasyon malzemeleridir. İzolasyon malzemeleri bize dış ortamdan ve dış ortamın etkilerinden korumayı sağlayan malzemelerdir. İzolasyon malzemeleri yalıtkan olarak adlandırlır. Örneğin; elektriği ileten bakır vb. malzemelere elektriksel olarak iletken malzeme, elektriği iletmeyen porselen gibi malzemelere elektriksel olarak yalıtkan malzeme denir.

İzolasyonun çeşitleri vardır. Bunlardan en çok kullanılanlar ;

•Isı izolasyonu: Isı izolasyonu daha çok enerji kaybını engellemeye yönelik olarak yapılan izolasyondur. Enerji kaybı önlendiği takdirde verim artar ve tasarruf sağlanır. Isı izolasyonu aynı zamanda neredeyse her ısısal ürünün olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Örneğin; evlerimizde yazları iç ortamı serin tutmak ,kışları ise sıcak tutmak için duvarlarımızda ısı geçişini engelleyen ( termik olarak yalıtkan ) malzemeler kullanılır.Bu sayede yazları odada klimayı çalıştırdığınızda duvardan ısı geçişi engellendiği için klimanız daha kısa sürede odayı soğutur ve bu sayede tasarruf yapmış olursunuz.

• Elektriksel izolasyon: Elektrik enerjisinin dışarı kaçmasını engellemek için yapılan izolasyondur. Elektriksel izolasyonlar daha çok tehlikeden koruma amaçlı yapılan izolasyonlardır.Örneğin; elektrik tellerinin yalıtkan (elektriksel olarak yalıtkan) kablolar yardımıyla hiç kimseye zarar vermeden bir yerden başka bir yere taşınmasıdır.

• Ses izolasyonu: Gürültüyü veya ses dalgalarını dış ortama vermemek için ya da dışardaki gürültü veya ses dalgalarının iç ortama geçmemesi için kullanılan izolasyon türüdür. Örneğin; stüdyolarda albüm çalışması yapılırken duvarlardaki yalıtım sayesinde sesin çok net ve dağılmadan kaydedilmesidir.

İzolasyonun Faydaları

  •  İzolasyon tasarruf sağlar.Özellikle büyük işletmelerde izolasyonlardan çok büyük kar sağlanır.
  • zolasyon verimi arttırır. Isı kayıplarını engelleyerek ısıtma-soğutma makinelerinin daha etkili kullanılmasını sağlar.
  • İzolasyon konforu sağlar.Ses izolasyonu olan kütüphane vb. yerlerde rahat çalışma ortamı bulunur.
  • Tehlikelerden ve kazalardan korur. Elektrik kabloları olmasaydı, açık teller yüzünden elektrik akımına kapılma tehlikesi çok daha fazla olurdu.
  • İzolasyon, verimi artan makineler ve işletmelerin daha az yakıt kullanmasının sonucu olarak gaz salınımı ve çevre kirliliği azalır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.