Japon Balığı Nasıl Bir Balıktır? Japon Balığı Bakımı


Japon Balıkları Nasıl Balıklardır?

İri gözlü, karın boşluklarında parlak pullar bulunan Japon balıkları uzun kuyruklu canlılardır. Akvaryumda bakılmak üzere en çok tercih edilen türlerden biridir. Bu balıklar tatlı sularda yaşarlar ve genelde ev ortamında tek veya çift olarak beslenir.

Renkleri ile kuyruk özellikleri bakımından sınıflandırılırlar. Renk olarak ve adaptasyon bakımından en çok tercih edilen siyah ve turuncu Japon balıklarıdır. Genelde evde bakılanlar arasında, turuncu renkli olanlar tercih edilir. Çünkü siyah türlere göre daha fazla yaşarlar. Erkek Japon balıkların kuyrukları dişilere göre daha uzun olur.

Japon Balığı
Japon Balığı

Japon Balığı Ne Kadar Yaşar

Bakımlı ve iyi beslenen bir Japon balığı 5-7 yıl yaşayabilir. Japon balıkları, geniş, filtreli ve ışıklı akvaryumlarda bakılmalıdır. Bu balıkları en kolay besleme yöntemi, granül ve pelet tarzı yemler kullanmaktır. Granül yemleri, sabah 3 adet ve akşam 3 adet şeklinde verilmelidir. Eğer pelet yem kullanılacaksa, sabah 1, akşam 1 adet olarak balığa vermek gerekir.

Yemlerinin fazla verilmesi durumunda kabızlığa sebep olacağından dikkat edilmesi gerekir. Yine ıspanak ve tatlı biber haşlanıp balığın yiyebileceği kadar ufalanarak hafta da bir kez verilebilir.

Japon Balığı Üremesi

Stresten uzak ve uygun çevre şartları sağlandığında akvaryumlarda çoğalması kolaydır. Üremeleri yumurta dökerek gerçekleşir. Uygun ısı-su dengesi sağlandığı takdirde bir hafta içerisinde yavrular yumurtadan çıkar. Japon balıklarının uzun süre yaşamalarını sağlamak için özellikle akvaryum şartlarının uygun olması gerekir. Balık başına 10 litre su konulacak şekilde bir akvaryuma sahip olunmalıdır. Bu tür balıklar için akvaryumlarda çift filtre kullanmakta fayda vardır. Akvaryum sularının iki günde bir değiştirilmesi gerekir. Sağlıkları açısından fanus akvaryumlar tercih edilmemelidir. Ortam sıcaklığının 25°C olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Japon Balığı Nasıl Bir Akvaryumda Yaşamalıdır?

Japon balıklarının uzun süre yaşamasını istiyorsanız akvaryum şartlarının önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Bir balık için 10 litre su uygundur. Japon balıklarının kaka çıkışı çok fazla olduğu için çift filtre kullanmakta fayda vardır. Bir tanesi içerideki suyu çekip temizlemesi için mekanik filtre, diğeri de temiz suyu devridaim etmesi için şelale tarzında filtredir. Suyu temizlenirken tamamı değil yüzde 20’si boşaltılmalıdır. Japon balıklarının sağlığı için fanus akvaryumları tercih etmemeniz gerekir. Küçük ve filtresiz akvaryumlarda balık bakıyorsanız bile suyunu 2 günde bir değişmelisiniz.

Akvaryum içinde genel olarak hem cinsleriyle yaşayabilirler. Çünkü kendinden küçük balıklarla ya da kendinden büyük balıklarla yaşadığında birbirlerini yeme girişimleri olacağından problem olacaktır. Yaşam alanlarında üremenin kolaylıkla gerçekleşmesi ve rahat hareket edebilmeleri açısında kökleri sağlam, iri yapraklı süs bitkileri tercih edilmelidir. Ayrıca akvaryum kumu kullanımı da sağlıklı üreyip, büyümeleri açısından önemlidir. Güneş ışığına ihtiyaç duyan Japon balıkları evlerde güneş gören yerlerde bakılmaldır.

Japon Balığı Nasıl Beslenir?

Granül ve pelet tarzında yemlerle kolayca beslenebilir. Sıkıştırılmış olduğu için balıkta tokluk hissi yaratır. Küçük ırk Japon balıklarında granül yem tercih ediliyorsa, balık başına üç adet sabah ve üç adet akşam olarak verebilirsiniz. Pelet yem tercih ediyorsanız, sabah bir ve akşam bir adet olarak verebilirsiniz.

Bunun dışında haşlanmış ıspanak veya canlı yem tarzında gıdalar da balığa verilebilir. Haşlanmış ıspanak, haşlanmış tatlı kırmızı biber gibi gıdaları ya da haşlanmış karidesi küçük küçük ufalayarak balığınızın yiyebileceği kadar haftada bir kez verebilirsiniz. Canlı yemleri de haftada bir verebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.