Japonya’nın Ryokan ve Onsen Kültürleri Hakkında Bilgi


Japonya. Tüm zamanların en büyüleyici ve ilgi çekici kültürlerinden biri. Pek çok kişi için, Japonya’ya seyahat etmek ya onların listesinin en üstünde ya da en iyi seyahat deneyimlerinden biri olmaya devam ediyor. Oldukça büyülü bir ada, eski kültür geleneklerinin birçoğunun hala mükemmel bir şekilde bozulmamış hali mevcut.

Bu geleneklerden biri de Japon Ryokan ve Onsen kültürleridir.

Japon Ryokan Nedir?

Ryokan, geleneksel bir Japon hanı ya da oteldir. Onları bu kadar benzersiz kılan şey, genellikle döşeme, kağıt sürgülü kapılar ve duvarlar, yerdeki futon tarzı yataklar ve ayrı oturma / yemek / uyku alanları olarak saman tatami paspaslarla tasarlanmıştır. Dekor çok sade ve zariftir ve dinlenmek ve rahatlamak için ilham verir. Minimalist bir rüyadaymışsınız gibi.

İşte en havalı kısım… onlar ANTİK! Bunlardan ilki, MS 700 yılı civarında misafirleri kabul ederek dünyanın en eski oteli oldu. Diğer ryokanlar ise MS 800 yılında yapılmaya başladı ve o zamandan beri bir Japon geleneği oldular.

Birçok geleneksel Japon Ryokan’ın da Onsen adlı çok lüks bir özelliği sahip.

Japon Onsen Nedir?

Bir Onsen, doğal kaplıca etrafında oluşturulmuş bir havuz veya banyodur. Terapötik mineraller, iyileştirici güçler ve ultra rahatlatıcı bir gelenek içeren doğal olarak sıcak sulardır.

Japonya çok sayıda volkanik aktiviteye sahip bir ada olduğu için, ülkenin dört bir yanında binlerce doğal termal havuz bulunmaktadır. Pek çok Ryokan ve otel, bu inanılmaz doğal banyoların etrafında inşa edilmiştir, böylece konuklar gerçekten restoratif bir deneyime sahip olabilirler.

Onsen’lerdeki ılık suda rahatlamak için içeri genellikle çıplak girilir. Evet, çoğu Onsen hamamında artık erkekler ve kadınlar için ayrı banyo alanları var, ama bu her zaman böyle değildi. Geleneksel olarak Japon erkekler ve kadınlar bir Onsen’de birlikte banyo yaparlardı, ama geleneği Batı kültürüne açtığından beri artık ayrı ayrı onsenler var.

Ryokan ve Normal Oteller Arasındaki Farklar

Mobilya Eksikliği

Ryokan’da odalara ilk girdiğinizde fark edeceğiniz ilk şey sadeliktir. Hiçbir şekilde soğuk ya da kişiliksiz değil, ama sadece çok az mobilya var! Aslında odanın sade ve temiz tarzını çok beğendim, ama daha fazla dekoru seven insanlar için biraz ayar yapmak gerekebilir. Görülebilen tek gerçek mobilya, bir masa ve sandalye seti, bacaksız, doğrudan odanın ortasında oturuyordu.

Ryokan’a Girince Yatak Göremezsiniz

Tüm odaya göz gezdirdiğinizde yatak bulamayabilirsiniz ve hayır yataksız olarak yerde uyumayacaksınız. Bunun nedeni geleneksel Japon Ryokans’ta, nakai-san’ın (oda görevlisi gibi) yemek yerken yatağınızı yapmasıdır. Futon tarzı yataklar, Futon şilteler ve yorganlar gün boyunca dolaplarda saklanmakta olup, zaten minimalist odayı daha da düzenli tutmaktadır. Sabah kahvaltı için gittiğinizde, yataklar kaldırılır ve bir masa ile değiştirilir, bazen de yerine hiç bir şey konmaz.

Yemekler Dahildir

Türkiye’de ve Dünya’da bazı oteller herşeydahil iken bazıları ayrı ayrıdır. Ancak Japonya’da ki ryokanlarda kahvaltı da dahildir. Kaiseki akşam yemeğinde yerel ve mevsimlik ürünler kullanılarak tapas büyüklüğünde porsiyonlar ile eşleştirilmiş lezzetler eşliğinde çok çeşitli bir yemek hazırlanır. Bu, Ryokan’da konaklamanızı Japon kültürüne gerçekten sürükleyici bir dalış yapmanıza yardımcı olur.

Geleneksel Giysiler

Başka yerlerdeki otellerde böyle bir şey yok. Ancak Japonya’da gittiğiniz ryokanların ve onsenlerin çoğunda giymeniz için odada – yatakta bornozları bulacaksınız. Konaklamanızın tamamı için bu bornozları giymeniz tavsiye edilir ve normal duştan sonra giydiğimiz bornozlardan farklıdır. Bornozlar çok rahat ve “bu akşam akşam yemeği için ne giyeceğim?” İkilemiyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Onları restorana, onsen’e, otelin çevresine ya da şehrin her yerinde kullanabilirsiniz.

Doğal Sıcak Havuz

Çoğu otel sadece havuzları olduğu için kendilerini bir adım ileri de sayabilirler, hele ki havuzlar kaplıca tarzıysa. Ancak Ryokan’lar da övümezler çünkü çoğu ryokanda onsen bulabilirsiniz.

Otel havuzlarından farklıdırlar çünkü doğal olarak meydana gelirler, minerallerle doldurulurlar, genellikle klorsuzdurlar ve çok sıcak sular içerirler. Kamusal banyolar en çok cinsiyete göre ayrıştırılır ve bazı lüks odalar bile kendi özel banyosu ile gelir.

Ryokan ve Onsen Yerlerinde Görgü Kuralları

Zamanında Ulaşmak

Bir ryokan deneyimi, karşılama matcha çay servisi ve set akşam yemeği gibi biraz planlama gerektiren avantajlar sunabilir. Özellikle akşam yemeği saatlerinden önce olmak, ev sahiplerinin size mümkün olan en iyi hizmeti sunmalarına yardımcı olur. Ayrıca, size inanılmaz derecede taze bir akşam yemeği hazırlamayı planlıyorlar ve eğer çok geç gelirseniz yiyecek muhtemelen en iyi tadı vermeyecektir.

Elbette uzun bir seyahat gününün geç check-in yapacağı zamanlar vardır, bu yüzden Ryokan’a bildirdiğinizden emin olun.

Ayrı Terlikler Kullanın

Banyonuz özel veya paylaşılmış olsa da (ortak banyolar Ryokan’da çok yaygındır!) sadece tuvalete girmek için kullanmanız gereken ayrı bir çift terlik olacaktır. Banyoya gittiğiniz her sefer için normal ‘oda’ terliklerinizi değiştirin ve daha sonra bunları kaldırmayı unutmayın.

Onsen’e Girmeden Önce Duş Alın

Onsen banyo yapmak için değil rahatlamak için vardır. Suları olabildiğince temiz ve tedavi edici tutmak için onsene girmeden önce iyice yıkanmanız gerekir. Saçlarınızı yıkamak istemeyebilirsiniz bunun için izin alıp bone veya benzerlerini takabilirsiniz. Saçınızı onsenlere koymayın!

Onsen’lerde Tamamen Çıplak Olacaksınız

Bu, Türk ziyaretçiler için biraz yabancı görünebilir, ancak genellikle onsen’e tamamen çıplak girmeniz gerekir. Duşlar ve kaplıcalar arasında yürüdüğünüzde örtünmek için küçük bir havlu verilir, ancak suya havlu koymanın kurallarına aykırı olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle insanlar ya havuza çıplak giderler ya da küçük havluları havuza girerken ıslatmadan önce başlarına koyacaklar.

Dövmelere İzin Verilmez

Japon kültüründe dövmeler hâlâ oldukça tabu ve pek çok Onsen yetkilileri görünür dövmesi olanların banyolara girmesine izin vermemektedir. Birçok konuktan bir bandajla onları örtmesi ya da kendi özel onsen banyosuyla oda rezervasyonu yapması istenir.Birkaç tane küçük dövmeniz varsa, birisi şikayet etmediği sürece muhtemelen iyi olacak.

Ryokan’ınızdaki belirli kuralları öğrenmek için her zaman ev sahibinizle konuşabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.