Kabakulak belirtileri ve tedavisi


Tükürük bezlerinin ağrılı büyümesi ve bazen de diğer organ belirtileriyle karakterize, ateşli, akut bir virüs hastalığıdır. dünyada yaygın bir enfeksiyondur. Özellikle sonbahar ve kış aylarında toplu yaşam koşulları altındaki kişiler arasında salgınlar yapabilir. Daha çok 5-15 yaş grubunu tutar. Virüs damlacık enfeksiyonuyla veya tükürükle geçer. Hastalık, belirtilerin çıkmasında 5 gün öncesi ile 1 hafta sonrasında bulaşıcıdır. Hastalığı geçirenlerde sürekli bağışıklık oluşur.

Kabakulak belirtileri

Vakaların büyük kısmı ayakta geçirilir.

Bir kısmında ise 18-21 günlük kuluçka döneminden sonra halsizlik, iştahsızlık ve ateşle başlar.

Çene açıp kapamaya duyarlıdır. Ödeme bağlı olarak tükürük bezi birkaç ün içinde büyük ve ağrılıdır.

Deride renk ve ısı değişikliği görülmez. Şişlik yumuşaktır ve belli bir sınırlanma göstermez. Tek veya çoğunlukla iki taraflı olabilir. Bazen sadece çene altı tükürük bezleri büyüyebilir.

Ateş çok yüksek olabilir. Hastalık 1 hafta içerisinde gerilemeye başlar.

Ergenlikten sonra görülen kabakulak vakalarının üçte birinde erkeklerde komplikasyon olarak testisler de tutulur. Çoğunlukla tek taraflıdır. Bu durumda ateş, titreme ile yeniden yükselir. Testis şiş ve ağrılıdır. 3-5 gün sonra ateş düşer ve bulgular geriler. Vakaların yarısında testiste atrofi görülür. Tutulum çift taraflıysa kısırlığa neden olabilir.

Kabakulak hangi rahatsızlıklara yol açar?

Kabakulağa neden olan mikrop, kana girdiğinde yayılır ve diğer organlara da ulaşır. Buralarda iltihaplanmaya neden olur. Beyin zarına geldiğinde menenjite yol açabilir. Bu durumda baş ağrısı şiddetlenir ve hasta kusmaya başlar. Ense sertliği görülür. Mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sadece beyin değil, başka yerlerde de iltihaba neden olur. Böbrekte, pankreasta, sinirlerde iltihap oluşabilir. Kadın ve erkekte yumurtalıkların iltihabı sonucu kısırlık gelişebilir. Hastalığın şiddetli seyrinde ve yayılmasından sonra sağırlık görülebilir. Kabakulak, gebeliğin erken döneminde ortaya çıkarsa düşük gelişebilir. Gözyaşındaki bezler şişerse, görmede bozukluklar ortaya çıkabilir. Fakat nadir rastlanan bir durumdur. Sakatlığa yol açabilir. Kişinin, günlük yaşamını aksatmasına neden olur. İş ya da okul hayatına ara vermek zorunda kalır.

Kabakulak tedavisi

Özel bir tedavisi yoktur. Ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir.

Kabakulak tanısı oldukça kolaydır. Diğer hastalıklarla benzer belirtiler göstermemesi tanının konulmasını kolaylaştırmaktadır. Tükürük bezlerindeki şişlik ve doktorun fiziksel muayenesi sonucunda kesin tanı konulmaktadır. Nadiren de olsa kabakulak tedavisinde kan testi de yapılmaktadır.

Kabakulak tedavisi genellikle evde uygulanmaktadır. Belirtiler 2 hafta sürer ve sonrasında iyileşme süreci başlamaktadır. Hastalık sürecinde baş ağrısı için ağrı kesiciler kullanılabilirken aynı zamanda ateşi kontrol altına almak içinde ateş düşürücü şuruplar kullanılabilir. Ancak bu ilaçlar mutlaka doktor onayında ve kontrolünde kullanılmalıdır.

Hasta sağlıklı ve vitamin bakımından zengin gıdalarla beslenmeye özen göstermelidir. Özellikle bol bol su içmeli ve C vitamini bakımından zengin gıdaları tercih etmelidir. Kişinin istirahat ettiği odanın temizliğine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda asitli içeceklerden kaçınılmalıdır. Hastanın 10 gün yatak istirahatiiyileşme sürecini hızlandıracaktır.

https://www.sifatuzlamba.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.