Kabızlık Nedir? Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Kabızlık kişinin tuvalet eylemini kolaylıkla yapamamasıdır. 10 gün veya bir hafta tuvalete çıkamamak kabızlık olarak adlandırılır. Haftada 3 kezden az tuvalete çıkmak, tuvaleti yaparken zorlanmak, ıkınarak yapmak. Dışkı eyleme var tuvaletini yapıyor ama dışkı kıvamı sert ise kişi kabız olarak değerlendiriliyor.

Diğer şikayetler ise zor dışkılamanın yanında tuvalette uzun süre kalma. Kişi tuvaletini yaptıktan sonra bitmemişlik hissinden dolayı daha sık sık tuvalete gitme isteği ver ise kabızlık düşünülebilir.

Kabızlık neden olur?

Kabızlıkta bağırsak hareketlerinde yavaşlık olursa meydana gelir. Dışkının ince bağırsaktan çıkıp kalın bağırsağa geçmesi daha sonra anüse kadar gitmesi zaman alıyor. Bu zamanda bazı kişilerde sınırlama oluyor. Bunlar yavaş transitli kabızlıktır.

Eğer tümörleri ya da dışkının dışarı çıkmasını engelleyen tümörleri dışladığımızda kabızlığın diğer sebebi de makata gelen dışkının çıkartılamamasıdır, kişinin doğru ıkınamamasından dolayı kabızlık oluşabilir.

Kalın bağırsağa bağlı sebepler ya da kalın bağırsak dışı metabolik sebeplerde olabilir. Dışkının kalın bağırsakta geçirdiği süre uzun olabiliyor ya da dışkı doğru bir şekilde makata ulaşıyor ama çıkış zorluğu da yaşanabiliyor.

Hareketsiz bir yaşam sürmek:Spor ve egzersiz yapmak,vücut fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışması açısından önemlidir.Spora gereken vakti ayırmamak ve sürekli hareketsiz kalmak,kabızlık nedenidir.

Kabızlığın başlıca sebepleri

Kabızlığın bünyede oluşmasının sebebi yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi yanlış ve yetersiz beslenmekten kaynaklanabilse de bunun dışında bağırsağın kendi yapısında bulunan iyi huylu bakterilerin azalması, vücudun ihtiyacı olan suyu tüketmemek, başka hastalıklar için çok uzun sürelerce ilaç kullanılması ya da tüketilen gıdaların sürekli yağlı ve ağır gıdalar arasından tercih edilmesi kabızlığın başlıca olarak nitelendirilebilecek diğer sebepleridir.

Kabızlık durumuna kısa sürede müdahale edilmezse, artık sürekli hale gelen kabızlık durumlarında bu bağırsak problemi ileri dereceye kadar gelerek vücutta hemoroid durumunun oluşmasına da olanak sağlamaktadır.

Kabızlık nasıl tedavi edilir?

Niye kabızlık var tanıyı iyi koymak lazımdır. Metabolik hastalıklar var ise onun özel tedavisi vardır. Eğer tamamı ile bağırsağa ait kabızlık olduğu tanımlanırsa öncelikle kişinin yaşma tarzını ve diyetini sorgulamak gerekiyor. Hareketsiz bir yaşam mı yaşıyor, suyu az mı içiyor bunları sorgulamak ve bunları düzenlemek lazımdır.

Dışkının rahatlıkla makattan çıkabilmesi için iyi su içmesi gerekiyor, lifli gıdalar, sebzeler ve meyveler yenmesi gerekiyor. Kabuğu ile yenen meyvelerin kabuğu ile yenilmesi çok faydalıdır.

Diyet ve yaşam tarzlı değişikliği kabızlık tedavisinde çok önemlidir. Organik sebepler var ise tıkayıcı lezyönler var ise onları tedavileri ayrıdır. Bunlar yok ise çıkışa ait problem var ise kişi rahatlıkla makatından dışkısını çıkartamıyorsa eğer gerekli testler yapıldıktan sonra bağırsak yeniden eğitimi denilen, biyofitbek tedavi yöntemi vardır. Bunda hasta ıkınma nasıl olur, nasıl nefes alınır, ıkınırken nasıl bir oturuş pozisyonu vardır gibi kişinin makatına rahat emirler gönderdiği biyofitbek tedavisi vardır.

Kabızların fonksiyonel bir kabızlık ise organik bir sebep olursa yüzde 75 tedavisi olmaktadır. Yaşam değişikliği ile tedavi edilmektedir. Eğer organik sebepler var ise bazen cerrahi tedaviler gündeme gelmektedir. Yavaş ilerleyen bir bağırsak var ise onu uyaran ve dışkının ilerlemesini sağlayan ilaçlar ile kabızlık tedavi edilmektedir.

Kronik Kabızlık Tanısına İlişkin Ölçütler

Aşağıda sıralanan durumlardan birinin ya da birkaçının varlığı kro­nik kabızlık tanısına yardımcı olur:

  • Haftada üç kezden az dışkılama.
  • Üç gün ya da daha fazla bir süre boyunca dışkılamama.
  • Bir kerede çikarılan dışkının az olması.

Kabızlığa iyi gelen önlemler nelerdir?

Kabızlığı gidermek için öncelikle ilaçlardan yardım alma konusunda uzmanlar fikir birliğine varamamaktadırlar. Çünkü genel olarak kabul edilen doğru, kabız olunduğunda hemen ilaç kullanımına başlamak yerine bunun yerine beslenme düzeninde mantıklı değişiklikler yaparak bağırsakları rahatlatıcı, lif oranı yüksek ve vücudun diğer ihtiyaçlarına yönelik doğal ürünlerle beslenmeye başlamak çok daha etkili bir çözüm olmaktadır.

Çünkü her ne kadar hafif olarak görülse de kabızlık için ilaç yardımı alındığında bu ilaçlar bir süre sonra bağırsağınızda alışkanlık yaratmakta ve sizi bir çözümden kurtarırken onun yerine “bağırsak tembelliği” denilen diğer bir durumla baş başa bırakmaktadır.

Sağlıklı yiyeceklerle beslenilmesine özen gösterildiğinde; içeriğinde omega yağ asitleri bulunan ve bolca lif içeren ürünlerle beslenildiğinde kabızlık sorununda ciddi bir düzelme olmaktadır. Tabi bir de bunun yanında vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını her gün eksiksiz olarak aldığınızda; bu hem bebeklerde, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kabızlık sorununun çok fazla uğraşılmadan kısa sürede atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

Sonuç olarak, tüm bu anlatılanların özetinde kabızlığa iyi gelen yiyecekler de şu şekilde özetlenebilmektedir;

 

  • Kayısı – elma – erik : Bu sayılan üç meyvenin de özellikle kompostosunu yapmak, mümkün değilse en azından taze bir şekilde tüketmek kabuklarındaki lif sayesinde bağırsağa son derece faydalı gelmektedir.

 

  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler : Koyu yeşil renge sahip sebzelerle yapılacak yemeklerin ve salataların kabızlık için çok etkili olduğu söylenmektedir. Özellikle yapılan salatalara ekstradan salata sosu ya da yağ eklenmediği sürece kabızlık sorunu çeken bağırsakları so derece rahatlattığı söylenmektedir.

 

  • Sebzeler : Lahana, havuç, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, enginar ve tatlı patates gibi sebzeler, kabızlık problemi yaşayan kişilerin başlıca tüketmesi önerilen sebzeler arasında yer almaktadır.

 

  • Tahıl ürünleri : Yulaf kepeği ya da buğday gibi kepek içeren tahılların bağırsak yapısında sindirim sürecini rahatlattığı ve hızlandırdığı söylenmektedir. Mümkün olduğunca tahıl ürünleri tüketmek bunun dışında örnek olarak patlamış mısırı yağ koymadan ve tuz eklemeden hazırladığınızda bu tip yiyeceklerin de kabızlığa iyi geldiğini söylemek mümkündür.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.