Kadın Sünneti Nedir?


Kadın sünneti denilen olay, kadınlarda vajinanın üst kısmında bulunan klitorisin kesilmesi, alınması ve dikilmesidir. Kadınları cinsel sakatlamaya yönelik olan bu yöntem en yaygın yöntemdir. Bu sünnet daha çok erkek cinsel organının üzerindeki derinin alınmasıyla özdeş ve eş anlamlıdır.

Erkek cinsel organının üzerindeki derinin kesilmesi cinsel organa zarar vermez. Fakat kadın sünneti klitorisin alınması, kesilmesi ile olacağı için cinsel duyguları unutması, fazla kanama, şok geçirme hata ve hatta ölüm ile sonuçlanabilir. Türkiye’de uygulanması yasak olan ve geleneklerimizde asla olmayan bu uygulama Afrika ülkelerinde yaygındır.

Afrika’nın Sahra Altı bölgelerinde ve Ortadoğu’da 28 kadar ülkede şuana kadar 130 milyon kadın sünnet edilmiştir. Her sene 3 milyona yakın kadının yaklaşık olarak yarısı Etiyopya ve Mısır’da yaşıyor.

Çoğunlukla geleneksel koşullarda yapılan bu sünnet farklı ülkelerde farklı biçimlerde uygulanmaktadır. Amaç kızların cinsellik kavramını çok geç yaşlarda keşfetmesidir. Bekâreti korumak bir başka amacıdır. Çok fazla tıbbi risk taşımakta olan bu cerrahi işlem toplumsal şikâyetler ile birçok ülkede yasaklanmaya başlamıştır.

Dünya Sağlık Örgütü kadın sünnetini 3 sınıfa ayırmıştır. 1. Sınıfta klitorisin sadece küçük bir kısmı çıkarılmaktadır. 2. Sınıfta ise labia minörün bir kısmı çıkarılıp ardından klitorisin tamamı çıkarılmaktadır. 3. Sınıfta da klitorisin tamamı, labia minörün tamamı, labia majörün medial kısımları ve az miktarda kalan insizyon kenarları tamamını kaplayacak biçimde kapatılıyor iken idrar ile adet kanı akımını sağlaması gereken küçük bir delik oluşturulur.

Günümüze kadar toplanan bilgilere bakılırsa, kızlar daha 4-12 yaş arasında sünnet ediliyorlar. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 3. Sınıf dâhil, toplam 100-150 milyon arası kız sünnet edilmektedir.

Riskleri arasında erken dönemde olanlar; cerrahi travma geçirme, yoğun kanama, ağrıya bağlı şok geçirme, doku ve enfeksiyon kaybı, anüs veya üretranın ciddi zararlar görmesi ve ölümdür.

Riskleri arasında geç dönemde olanlar ise; ameliyat olmuş dokularda skar ve iltihap oluşması, idrarda ve menstrüal kanda akım zorluğu, cinsel isteklerin kaybolması, ağrılı bir cinsel ilişki olması ya da cinsel ilişkiye asla girememe, zor ya da çok ağrılı bir doğumdur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.