Kadınlar Nasıl Hamile Olur?


Gebelik durumu, kadın üreme hücresi olan yumurta ile erkek üreme hücresi spermlerin kanallarda karşılaşarak bu spermlerin yumurtayı döllemesi sonucunda yeni bir canlının oluşmasıyla meydana gelir. Normal bir fizyolojik olay olan gebelik durumunda tüm vücut fiziki olarak etkilenmektedir. Bu yüzden doğum öncesi bakımın önemi de çok büyüktür.

Gebe kalmak için uygun zamanın belirlenmesi de gerekiyor. Bu süreç için de iki adet kanamasının orta günlerine denk gelen günlerinin seçilmesi gerekiyor. Çünkü bu günlerde kadının yumurtalıklarından bir tek yumurta atılır ve bu yumurta hücresi sadece iki gün yaşamaktadır. Bu yüzden kadın iki adet kanamasının yaklaşık olarak ortalarına rastlayan günlerin 3 gün öncesi ya da 2 gün sonrasında gebe kalabilmektedir.

Cinsel ilişki sırasında da kadının haznesine boşalan erkek hücreleri, bu hazneden rahim içine doğru hareket etmektedir. Kadının yumurtasıyla birlikte tüplerde karşılaşarak döllenmektedir. Erkek spermlerinin kadın vücudunda yaşama süreleri de yaklaşık olarak 3 gündür. Bu süreçten sonra kadın gebelik süreci başlayacak ve hamilelik işlemi de gerçeklemiş olacaktır. Döllenmiş yumurta zamanla değişmeye başlar ve tüplerde de ilerleyerek 5 ile 6 gün arasında rahmin içine gelir. Burada rahme yerleşir ve bu tabakaya gömülerek gelişim sürecine başlar. Hamile kalmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunuyor. Bunlar;

  • Hamilelik şansını artırmak için haftada 2 ya da 3 kez düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesi yeterlidir. Her gün ilişkiye girmek bu şansı artırmaz. Çünkü spermler kadın rahminde sadece 3 gün yaşayabilir.
  • İlişkiye girilen pozisyon da önemli değildir. Bu konuda önemli olan tek husus erkeğin içeriye boşalması ve ilişki sonrasında kadının 15 dakika boyunca sırt üstü uzanmasıdır.
  • İlişkiden sonra vajinanın yıkanmaması da gerekir.
  • Bu süreçte sigara ve alkol gibi ürünlerden uzak durulması gerekir.
  • Stres de hamileliği etkilediği için uzak durulmalıdır.
  • Gebelik için kullanılan vitaminler hamile kalmayı kolaylaştırmaz. Bu yüzden doktor tavsiyelerine uyum sağlayarak ilerlemeniz gerekir.
  • Kadınların hamile kalma şansının en yüksek olduğu yaşlar ise 20 ile 30 yaş arasıdır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.