Kafasız Horoz Mike ın İlginç Hikayesi


Her horoz gibi sıradan bir hayat yaşayan Mike’ın hayatı 10 Eylül 1945 günü değişti. Çiftçi Lloyd Olsen, karısı Clara’ya akşam yemeği için bir horoz keceğini söyleyerek suyu ısıtmasını istedi. Ancak o gün tencerede kaynayan horoz, Mike olmayacaktı.

Lloyd, belki yüzlerce kez yaptığı gibi baltasını alarak horozun kafasını kesti. Kafası kesilen horoz adamın elinden kurtulup etrafta uçuşmaya başladı. Kafasız olarak etrafta koşturmaya başlayan horoz tam tamına 18 ay daha bu şekilde yaşayacaktı.

Mike düşüp ölmüyordu

Napacağını bilemeyen çiftçi, Mike’ı olduğu gibi kümese bıraktı. Ertesi sabah horozu boynunu kanadının altına almış halde uyurken buldu. Horozun ölmediğini gören Lloyd Olsen, bunu oldukça ilginç buldu ve horozun ne kadar hayatta kalacağını görmek için beklemeye karar verdi.

Mike, normal bir horoz gibi etrafta dolaşmaya devam ediyor, düşüp ölmüyordu. Bir süre sonra açlıktan öleceğini fark eden Lloyd horozu beslemeye karar verdi. Bir şırıngayla horozun yemek borusuna mısır, tavuk yemi ve su yollamaya başladı.

Mike ülkeyi geziyor

Mike’ın nasıl olup da etrafta koşturmaya devam ettiğini merak eden Lloyd Olsen hayvanı 250 mil uzaktaki Utah Üniversitesi’ne götürdü. Bu gizemi bilim çözecek ve horozun durumuna bilimsel açıklama burada getirilecekti. Lloyd Olsen horozu her zaman yaptığı gibi kesmişti. Ancak baltanın yaptığı ufak bir sapmayla hayvanın şahdamarını ve beyin sapını es geçmişti. Hayvanın kafası, bir kulağı hariç tamamen kopmuş ancak beyin sapı zarar görmediği için bedeni motor fonksiyonlarını yerine getirmeye devam edebilmişti. Kan çabuk pıhtılaştığı için hayvan kanama nedeniyle de ölmemişti.

Pişirilmek istenmiş, kafası kesilmiş, o ise her şeye rağmen etrafta koşuşturmaya devam etmişti. Yaşamına normal bir horoz gibi devam edebilmesine bilimsel bir açıklama da getirilen horoz Mike, şimdi de ülkeyi gezerek “canlı cenaze şovu” yapacaktı.

İnsanlar haberi aldıklarından beri kafasız horoz Mike’ı merak ediyorlardı. Sonunda bir girişimci çiftçi Lloyd’un aklına girdi ve bu olayı paraya çevirmesi için ikna etti. Çiftçi Lloyd ve kafasız horoz Mike ülkeyi gezmeye başladılar.

Mike 18 ay yaşadı

Lloyd Olsen ve karısının yemeği olmaktan kurtulup bir gösteri yıldızı haline gelmesinden 18 ay sonra horoz Mike sonunda öldü. Aslında yaşamaya devam edebilir ve belki de kafası olan horozlardan bile uzun bir ömrü olabilirdi. Fakat Lloyd, hayvanın yemek borusunu sürekli olarak temizlediği şırıngayı gösteri yaptıkları yerde unutmuştu ve kafasız horoz Mike Arizona çölündeki bir motel odasında yemek borusu temizlenemediği için yavaş yavaş boğuldu.

Uzun yıllar önce aramızdan ayrılsa da Mike’ın şöhreti ise hala devam ediyor. Hatta kendi adına kurulmuş bir internet sitesi bile var. Bu site sayesinde Kafasız horoz Mike adeta bir marka haline geldi. Adına basılan tişörtler, çoraplar ve hediyelik eşyalar bile mevcut.

Mike öldükten sonra meraklı insanlar yine de onu görmek için kasabaya akın etmeye başladı. Bu olay zamanla Kafasız horoz Mike Festivali’ne dönüştü. Festival, her yıl Mayıs ayında düzenlenmeye devam ediyor ve insanlar Colorado’ya gelerek bu festivalin tadını çıkarıyorlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.