Kaktüs Nedir? Nasıl Bakılır?


Öncelikle kaktüs‘ün tanımından bahsedelim. Kaktüs ismi ile de tabir edilen, dikenli bir görüntüye sahip olan bitkinin, botanik dünyada ismi ile bilinen kaktüslerdir.  Her ne kadar kaktüs ismi kökeni cins bir isim olmasa da, bu dikenli bitki bu isim ile anılır. Kaktüsgiller gövde yapısı etli ve sulu biçiminde bir bitkidir. Kaktüsler genelde yatık biçimindedir. Kaktüs bitkisinin en sık yaşandığı yerler çöller, tropik iklimin hüküm sürdüğü coğrafyadır.

Kaktüs bitkisi yağmurlara pek ihtiyacı yoktur. Bu durum bitki yönünden sorun teşkil edilmemektedir. Çünkü bitki suyu içinde saklayan yönüyle bilinir. Ayrıca kaktüs bitkisi uzun ve kalın bir bitki köküne sahiptir. Bu özellik sayesinde ihtiyaç duyduğu mineral ve diğer katkıları topraktan istediği zaman alırlar.  Kaktüs Nedir? Nasıl bakılır? Başlığımızda da olduğu gibi açıklamaya devam ediyoruz. Kaktüs bir diğer özelliği ise akılda kalıcıdır. Çünkü bu özelliğini de dikenli olmasından alır.

kaktüs

Kaktüs Özellikleri Nelerdir?

Kaktüs,  kimi botanik bilimcilere göre kaktüsün 20 kimileri de 100 çeşidi bulunan bitki familyasıdır.  Bunun sebebi ise kaktüsün kendine özgü familyası olmaması, tüm yaprakların dikene dönüşmesi ve böylece bitkilerin kaktüs olarak bilinmesidir.  Kaktüs bitkilerinde büyük çoğunluğunda yaprak ve çiçek olmaz.  Fakat bir diğer nadir özelliği bazıları ise geceleri çiçek açar.  Fazla yağış olmayan yerde yani tropik bölgede yaşar. Evde beslenen kaktüsler de aynı şekilde güneşi çok sever ve suya pek fazla ihtiyaç duymazlar.  Sıcağı çok fazla sevdiğinde evde beslenen kaktüslerin de kışın içeri açılması gerekir.  Soğuk ve karanlık ortamları sevmezler,  bu şartlarda olursa büyük ihtimal çürür ve ölürler.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaktüs yetiştiği bölgeden getirilirken genelde özelliğinin değişmemesi gerekir neredeyse başkalaşım geçirmemiş ilginç bir bitkidir. Kaktüsler ve sukkulent bitkileri çok az toprağa ihtiyaç duyarlar.  Yani çok iyi sağlıklı büyümesi için çok az su verilir. Diğer bitkiler gibi yaprak ve çiçek açmadığından saksıda çok fazla büyümez neredeyse bu saksıyla birden çok yıl aynı saksıda beslenir.

Saksının değişmemesinden dolayı toprağın iki yılda bir değişmesi lazım keza toprağın tüm vitamini biter. Toprağın sadece üst kısmı değil alt kısmı da sulanmalıdır. Yoksa doğasına aykırılıktan kaktüs çürümeye başlar. İlk çürüme görüldüğü takdirde bitkiyi tekrar eski haline getirmek biraz zor gibi. Güneş ışığını direk sever ve bol hava alması lazım İyi bakıldığında yumru verir. Bu yumruları toprağın üzerinde bekletiriz açılmasını sağlayana kadar.  Kaktüs Nedir? Nasıl Bakılır? Sorusuna verdiğimiz cevaplar şeklinde daha iyi kaktüs hakkında bilgi sahibi olduğumuzdan kaktüslere artık daha iyi bakarız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.