Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir


Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Kalp krizi geçiren kişilerde göğüste yeri tam olarak belirlenemeyen bir yerden ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar kişi hareket ettiği zaman şiddetli bir hal alır, dinlenirken azalır, ancak tamamen geçmez.

Yarım saatten fazla süren ağrılarla birlikte mide bulantısı da başlar. Bunun dışında kalp krizinin belirtileri arasında soğuk soğuk terleme, kusma, baş dönmesi, bayılma, şiddetli öksürük, çarpıntı ve nefes darlığı gibi durumlar da vardır. Ancak kalp krizi belirtileri herkeste aynı şekilde ortaya çıkarak kendini belli etmez. Diyabet hastalarında göğüste meydana gelen ağrı çok zayıf olur, dolayısı ile de kişi tarafından fark edilmez.

Kalp Krizi Kimlerde Görülür?

Kalp krizi geçirme risk grubunda bulunan kişiler arasında 35 yaş üstü erkekler, 45 yaş üstü menopozdaki kadınlar, aşırı kilolu kişiler, şeker hastaları, sigara içen kişiler, hipertansiyon hastaları, iyi kolesterolü düşük olan kötü kolesterolü yüksek olan kişiler ve çeşitli atardamar tıkanıklıkları yaşamış kişiler birinci dereceden kalp krizi geçirme tehlikesi bulunan kişilerdir. Bu kişilere ek olarak birinci dereceden yakın akrabaları kalp krizi geçiren kişiler de risk grubunda yer alır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.