Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?


Kalp krizi, kalbi besleyen atar damarların tam tıkanması, tama yakın tıkanması veya daralması ile ortaya çıkan göğüs ağırlığının, nefes darlığının ve terlemenin ön planda olduğu başka belirtilerin de eklenebileceği bir klinik tablodur.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Kalp krizi geçiren kişilerde göğüste yeri tam olarak belirlenemeyen bir yerden ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar kişi hareket ettiği zaman şiddetli bir hal alır, dinlenirken azalır, ancak tamamen geçmez.

Yarım saatten fazla süren ağrılarla birlikte mide bulantısı da başlar. Bunun dışında kalp krizinin belirtileri arasında soğuk soğuk terleme, kusma, baş dönmesi, bayılma, şiddetli öksürük, çarpıntı ve nefes darlığı gibi durumlar da vardır. Ancak kalp krizi belirtileri herkeste aynı şekilde ortaya çıkarak kendini belli etmez. Diyabet hastalarında göğüste meydana gelen ağrı çok zayıf olur, dolayısı ile de kişi tarafından fark edilmez.

Kalp Krizi Kimlerde Görülür?

Kalp Krizi

Kalp krizi geçirme risk grubunda bulunan kişiler arasında 35 yaş üstü erkekler, 45 yaş üstü menopozdaki kadınlar, aşırı kilolu kişiler, şeker hastaları, sigara içen kişiler, hipertansiyon hastaları, iyi kolesterolü düşük olan kötü kolesterolü yüksek olan kişiler ve çeşitli atardamar tıkanıklıkları yaşamış kişiler birinci dereceden kalp krizi geçirme tehlikesi bulunan kişilerdir. Bu kişilere ek olarak birinci dereceden yakın akrabaları kalp krizi geçiren kişiler de risk grubunda yer alır.

Kalp Krizi Her Yaş Gurubunda Olabilir

Kalp krizinde hayati tehlike olması nedeniyle kardiyoloji alanında özel bir yer tutmaktadır. Kalp krizini tanımak hepimiz için önemlidir. Kalp krizini geçiren hastalarımız genel olarak daha önce böyle bir ağrı yaşamadığını, böyle bir ağrı hissetmediğini tarif eder. Ancak hastadan hastaya kalp krizinde ağrı değişikliği olabilir. Örneğin bir hasta baskı tarzında ağrı tarif ederken bir kısım hasta sıkıştırıcı mengene arasında sıkışmış ağrı gibi de tarif edebilir. Kola sırta ve çeneye yayılım gösterebilir. Dolayısıyla kişiden kişiye değişkenlik gösterebildiği için hastadan hastaya olan farklar nedeniyle tabloyu tanımak ancak kişinin böyle bir durum gösterdiği ya da şüphe ettiği anda hasta ya da hasta yakınları tarafından en yakın hastanenin acil servisine getirilmesi gereklidir.

Kalp krizi belirli araliklarla kendini gösterebilir. Kalp krizi genellikle 50 yaş ve üzerinde olmakla birlikte 30 yaşın altında olabileceği gibi çocukluk çağında da olabilir ama 40 ile 55 yaş arası nüfusta yüzde 10 arasında kalp krizi ile karşılaşabiliyoruz. Yaş ilerledikçe kalp krizi olasılığı artar. Yaşın getirdiği damar hastalığı söz konusu olmaktadır.

Kalp krizi bir çeşit korenar damar hastalığı sonrası gelişen tablo olduğu için damar hastalığının kendine özgü bulguları ve risk faktörleri vardır. Bunların başında toplumda sıklıkla tüketilen sigara ardından genetik faktörler, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, stresli yaşam, kolestrol yüksekliği, şişmanlık gibi diğer risk faktörleri vardır. Genetik faktörler ve şeker hastalığına daha bir özel önem atfetmekteyiz çünkü ailesinde kriz geçiren ya da damar hastalığı olan şahıslarda o olasılık diğer toplum bireylerinin 3 katından fazla olabilmektedir.

Kalp Krizinden Korunmanın Yolları

Şeker hastalığı eskiden kalp damar hastalığı için bir risk faktörü iken artık risk faktöründen öteye hastalık eş değeri sınıfına alınmıştır dolayısıyla 5 yıldır şeker hastalığı olan hastalarımızın özellikle düzenli bir şekilde kalp kontrollerini yapması gerekmektedir. Kalp krizi geçiren bir şahıs veya yakınları ne yapmalıdır sorusu önemlidir. Kalp krizinden şüphe edildiği anda hastanın en yakın sağlık kuruluşuna getirilmesi en önemli noktadır. Dolayısıyla burada geçecek olan zamanın en kısa olması hayati tehlikenin o oranda bertaraf edilmesi anlamına gelecektir. Böylece acil servisine ya da doktora yetiştirilmiş bir kalp krizinde ilk önce tetkikleri yapıldıktan sonra hemen gereken tedaviye başlanır. Tedavinin ilerisinde toplumda bir çoklarının bildiği gibi aspirin tedavisi vardır. Aspirin ve kan sulandırıcı diğer maddeler verildikte ve sakinleşmesi sağlandıktan sonra hasta eğer mümkünse anju labarutuvarına alınıp hastanın damarının anju ile açılarak balonlanarak stentlenerek hayati tehlikenin hızlı şekilde bertaraf edilmesi mümkündür.

Hastaların kalp krizi durumunda yakınlarında bir sağlık merkezi var ise bu merkezleri ilk elden seçmeleri kendileri açısından daha önemli olur. Tedavi eskiden uzun günler alırdı 2-3 gün sürerdi damar açıldı mı? açılmadı mı? diye hesap yapılırdı. Şu anda o konumda damarları zaten açtığımız için böylece hastanın hastanede kalış süreci de çok kısa durumda 24 saat sonra ilaç tedavisi için evine gönderebilmekteyiz.

Kalp krizinden korunmanın yolları vardır, alınması gereken tedbirler vardır. Bunların başında risk faktörü olarak saydığımız sigara, kolestrol yüksekliği, hipertansiyon, şeker hastalığında ciddi bir kontrol söz konusu sağlanabilir. Onun dışında spor yaparak, egzersiz yaparak hem kilo alışın önü engellenebilir hem de spor ile birlikte kalp sağlığının daha iyi olduğunu bütün yapılan çalışmalar göstermektedir. Stresli yaşam da bir miktar uzak durmak gerekir. Değiştiremeyeceğimiz risk faktörü ise genetik faktörlerdir. Erkekler de kadınlar göre kalp krizi daha fazladır.

1 Ay Önceden Kendini Gösteren Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi
Kalp Sağlığı
Yorgunluk

Damar yolları dar olduğundan kan akışı daha az gerçekleşir bu nedenle kalp organlara kan basmak için daha fazla çalışsa da kan yeterince iletilemez ve vücutta yorgunluk başlar. Yani durduk yere yorgun ve bitkin hissedersiniz.

Nefes Darlığı

Kalbimiz daha az kan pompaladığı için oksijen seviyesi de değişecektir. Aslında bu iki sistemde birbirine bağlıdır, biri bozulur ise diğeri de etkilenir.

Baş dönmesi ve soğuk terleme

Kalbinizde bir sorun var ise kan basıncı da değişkenlik gösterir. Beyne gönderilen normalden daha az kan çok ciddi sorunlara neden olur. Bunun en net belirtisi baş dönmesi ve soğuk terlemedir.

Göğüs basıncı

Kriz gelmeden çok önce göğüste aniden bastıran tiz göğüs ağrısı olur. Bu ağrılara dikkat edin, ağrılar kriz yaklaştıkça sıkla artar.

Grip ve soğuk algınlığı

Hava şartları ne olursa olsun durduk yere grip olmuş gibi hissdiyorsanız kalp krizi olma riskiniz yüksektir, kriz geçiren birçok insan daha rahatsızlamadan evvel grip oluyormuş gibi hissetmişler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.