Kamuda Vergi Müfettişliği Yardımcılığı Mesleği Kakkında Bilgi


Maliye Bakanlığı yakın zamanda 2 bin adetlik vergi müfettişliği yardımcılığı alım ilanı yayımladı. İlanın süresi doldu. Fakat akıllarda sorular var. Nedir Vergi müfettişliği yardımcılığı, önü açık mıdır yoksa düz bir memurluk tipi midir? Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, KPSS’ye giren adayların neden vergi müfettiş yardımcılığı mesleğini seçmeleri gerektiğine dair bir açıklama yayımladı. Kafalardaki soru işaretlerini giderecektir. İşte Vergi müfetticiliğine dair bazı bilgiler:

Vergi müfettişleri kamudaki müfettiş veya başmüfettişlik görevlerinin yanı sıra, kamuda üst düzey yöneticilik, özel sektörde de CEO ve Mali İşler Direktörü olarak görev alabilmektedir.

Ayrıca, meslekte 10 yılını tamamlayanlar, yapılan sınavda başarılı olmak koşuluyla Yeminli Mali Müşavir olabilmektedir. Yeminli Mali Müşavirliğe hak kazananlar bağımsız denetçi olarak da mesleklerini yürütebilmektedir.

Şuan için Gelir İdaresi Başkanlarının yüzde 100’ü;
Müsteşarların yüzde 83’ü,
Genel Müdür ve dengi unvandakilerin yüzde 87’si,
Daire başkanı ve dengi unvandakilerin yüzde 23’ü,
Müsteşar yardımcılarının yüzde 100’ü,
Genel müdür yardımcısı ve dengi unvandakilerin yüzde 44’ü,
Vergi müfettişlerinden oluşmaktadır.

Vergi müfettişleri mesleki hayatları sırasında, gittikleri özel yabancı dil kurslarının yüzde 60’ı Devlet tarafından karşılanmaktadır. Müfettişler yüksek lisans yapmaları amacıyla, belirlenen kontenjanlar dahilinde, 2 yıl süreyle yurt dışına gönderilmektedir. Bu sırada okul ücretleri ve harcıraha ilave olarak, maaşların yüzde 60’ı ödenmektedir. Son 10 yılda toplam 218 kişi yurt dışına gönderildi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.