Kan Kanserinin Belirtileri ve Kan Kanseri Tedavisi


Lösemi olarak da bilinen kan kanseri, Türkiye’de en fazla karşımıza çıkan kanser türlerinden bir tanesidir. Özellikle akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile meydana gelen bu kanser türü, iliklerde hasar meydana getirir. Bu hasar ile birlikte kan pıhtılaşmasında rol oynayan gerekli merciler beden üzerindeki hakimiyetini kaybeder ve dolayısıyla hastada yoğun bir şekilde zedelenme ve kanama görülür. Hasta kolay enfeksiyon kapar, hastalanınca ise zor iyileşir. Hastanın, hastalıklara ve çevresine karşı var olan savunma mekanizması tabiri caizse tam anlamıyla çöker. İleri aşamalara geçildiğinde ise bu durum kan hücresi eksikliği olarak bilinen anemiye veya nefes darlığı olarak bilinen hastalığa neden olabilir. Bu evreler, daha tehlikeli evrelerdir. Peki ya kan kanseri nedir ve kan kanserinin belirtileri nelerdir? Hemen devam edelim…

Kan Kanseri Nedir?

Cevabını vermemiz gereken soru tam anlamıyla kan kanseri nedir sorusu ise, kan kanserinin zorlu bir hastalık olduğu cevabını vermeliyiz. Kanser türleri arasında hastalara en fazla sıkıntıyı veren kanserlerden bir tanesi, belki de ilki olan bu hastalığa karşı bütün dünyada aktif bir mücadele söz konusudur. Türkiye’de de LÖSEV gibi kurulmuş bazı üst düzey kuruluşlar bu hastalık ile mücadele etmektedir ve bu hastalığa yakalanan kişileri desteklemektedir. Bu hastalığın kesin olarak nedeni henüz ortaya koyulamamıştır. Dolayısıyla lösemi hastalığına yakalanan kişilerin niçin bu hastalığa yakalandığını ifade eden bir araştırma yoktur. Ayrıca mutlaka ifade edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de hastalığın birçok çeşidinin bulunduğu… Yani tek bir çeşit kan kanserinden bahsetmek neredeyse imkansızdır. Kan kanserinin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

Kan Kanserinin Belirtileri

Bu hastalıktan şüphe eden kişiler doğal olarak kan kanserinin belirtilerini öğrenmek istiyor. Bu hastalık aslında ilerleyici belirtiler gösterir. Kan kanserinin belirtileri biraz geç farkedilebilir. Yani siz bu hastalığın kendinizde var olduğunu anlayabildiğiniz durumda, hastalık zaten belirli bir oranda sizde ilerlemiştir. Yine de hastalığın belirtilerinden bahsedecek olursak, bu hastalığın ilk belirtisi, ciltte meydana gelen tahribattır. Eğer cildinizde sık sık çürümeler meydana geliyorsa, ufak bir yaranızdan akan kanı bile durdurmakta çok güçlük çekiyorsanız, kan kanserine yakalanmış olabilirsiniz. Burun, cilt ya da diş eti kanaması gibi vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen kanamalar da yine kan kanserinin belirtileri arasında sıralanabilir.

Kan Kanserinin Tedavisi

Lösemi hastalığının tedavisi yolunda, bugüne kadar birçok adım atıldı. Özellikle son yıllarda kan kanserinin tedavisi için teknolojinin de imkanlarından yararlanılarak çok büyük ve etkili çalışmalar yürütüldü. Fakat bu çalışmaların henüz tam anlamıyla fayda vermediğini görüyoruz. Hastalığın sebebi ortaya koyulamadığı için, sebebe yönelik tedavi yöntemi uygulanamıyor. Bu da hastalığın tedavi sürecini zorlaştırıyor. Günümüzde bu kanser türüyle mücadelede ilaç, radyasyon tedavisi gibi farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin temel amacı ise habis hücrelerini ortadan kaldırmaktır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde bugüne kadar hastalıktan kurtulan birçok kişi vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.