Kano Nasıl Kullanılır?


  • Kanoyu karadan ayrılmadan önce sızdırmaması için kontrol edin. Küreklerin kenarlarının yontulmamış ve kırılmamış, kullanılabilir durumda olduğuna emin olun. Şeffaf, su geçirmez bir çantaya topoğrafya haritasını koyun. Kano yolculuğunuzu haritada planlayın.
  • Eğer isterseniz kanoya malzemeler yükleyin. Zeytin tenekesi kuru gıdalarınızı ıslanmasını ya da kaybolmasını önler. Soğutucuları, zeytin tenekelerini ve diğer gereken ekipmanı kanonun ortasına tek sıra ya da çapraz olarak koyun. Yolcuları yerleştirin, yerleştirme sırasında dengenin sağlandığına emin olun. Bir kişi arkaya, bir kişi öne ve en ağır kişiler ortaya gelmelidir. Bu yerçekimini kanonun merkezinde tutar. Küçük çocukları ya da insanların yan yana oturmasını engelleyin.
  • Her yolcuyu can yeleği giydirerek koruyun.
  • Kanonun küreklerini çekin. İki kürekçi arka arkaya oturduğunda hareketleri suyun altında art arda döngüler oluşturur. İleri hareket etmek için kürekler saat yönünde, geri gitmek için kürekler saat yönünün tersinde hareket ettirilmelidir. Kanonun başında oturan kişi kanoyu sol tarafta kullanır ve kanonun sonundaki kişinin zıddındadır. Bir yandan kürek çekmek için ve bir yandan da dengeyi sağlamak için gereklidir.
  • Kanoyu baştaki ya da sondaki kişinin yönlendirmesi ile çevirin, böylece kano bir yönde dönecektir. Biri sağa ya da sola kürek çekmeye devam ederken diğeri durmalıdır. Kano tekrar düz bir yörüngede olduğunda iki kürekçi de devam edebilirler.
  • Kürekleri kullanırken farklı vuruşları deneyin. J vuruşu ön ya da sol tarafta gerçekleştirilen J harfine benzer bir vuruştur. Kürek döner ve kanonun kenarından uzaklaşır. Eğer tek başınıza kano kullanıyorsanız kürek çekmek için iyi bir yoldur. Hint vuruşu J vuruşuna benzer, sadece Hint vuruşunda kürek sudan asla çıkmaz.
  • Üst vuruş yöntemini yönlendirme ve kürek çekmede kullanın. Tek başına kürek çekenler için iyi bir seçenektir. Küreğin ağzı vuruş esnasında suyu iter. Vuruşun sonunda kürek hareketi ve doğrultuyu korumak için suyun içinde manivela yapar.
  • Kanoyu engebeli sularda ya da acil durumlarda direk kullanarak manevra verin. Direk kıç tarafında oturan kişi tarafından büyük dalgaları, ani sıçramaları, kum setlerini, yıkıntıları, diğer su engellerinden korunmayı ve rıhtıma yanaşmayı kolaylaştırır.
  • Kürekleri ters yönde kullanmak ya da dalgayı önlemek, kıyı şeridinde rıhtıma yaklaşırken kanoyu yavaşlatır ya da durdurur. Kanonun kıyıda durmasına müsaade edin. İhtiyaç duyuyorsanız kanodan inin ve diğer yolculara yardım edin. Kanoyu kuru kum ve temiz bir alana çekin.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.