Kansızlık Ve Anemi Neden Olur Tedavisi Nasıldır


Kansızlık kanda bulunan hemoglobin sayısının ve kanda bulunan alyuvarlar sayısının azalmasıyla meydana gelen bir tür rahatsızlıktır. Hemoglobin kana kırmızı değeri veren aynı zamanda demir, oksijen ve protein taşıyan bir maddedir. Bu maddenin sayısının azalmasıyla  kansızlık meydana gelir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalırsa dokulara yeteri miktarda oksijen taşınamaz. Bu durum anemiye neden olur. Aneminin en belirgin özelliği kişilerde günlük hayattaki işlerini yapamayacak kadar halsizlik ve yorgunluğun gözlemlenmesidir. Aşırı yorgunluk, uyku isteği, sürekli hale gelen baş ağrıları, baş dönmesi, ellerde ve ayaklarda sürekli soğukluk, göz altlarında morlukların oluşması ve soluk ten kansızlığın en belirgin göstergeleridir.

Kansızlık alyuvarlardaki kırmızı kan hücrelerinin sayısının azalmasıyla dokulara yeteri kadar oksijen ve protein taşınmamasından meydana gelir. Kansızlık testleri yapılırken kişinin alyuvarlar sayısına bakılır. Ancak tek başına bu yeterli bir gösterge değildir. Genetik faktörler, kadınların adet döngüsü olması, aşırı kan kaybı, demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği, yalnız beslenme kansızlığa neden olur. Anemihastalarında görülen ilk belirti baş ağrıları ve aşırı derecede geçmeyen yorgunluktur.

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir

Anemi tedavisinde ilk olarak düzenli beslenmenin önemi büyüktür. Sağlıklı ve düzenli beslenmekten bahsederken anlatılmak istenen demir ve B12 yönünden zengin besinlerden almaktır. Hastaya öncelikle vitamin, ilaç ve beslenme yönünde değişiklik yapılarak kansızlık daha ileri seviyelere varmadan tedavi edilebilir.

 İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyiz

Anemi tedavisini desteklemek için kırmızı et, balık, peynir, yumurta, brokoli, tavuk,ıspanak, porta10kal, muz, yoğurt, sütbalık yağı ve balık yumurtası, fasülye, mercimek, nohut, kuru üzüm,zeytin, çilek, domates, kırmızı biber gibi hem demir hem de folik asiti yüksek olan besinler tüketilmelidir. Kansızlık tedavisi sırasında sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Ayrıca kahve ve çay demir alımını önler. Bu yüzden tedavi sırasında kahve çay tüketiminden uzak durmalısınız. Kansızlık önemsenmeyen bir hastalık olsada ileri evrelerde kanser oluşumuna kadar varabilir. Bu nedenle kansızlık tedavinizi yarıda bırakmamalı ve vücudunuza ihtiyacı olan takviyeleri düzenli bir şekilde almalısınız.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.