Kanuni’nin Son Seferi Zigetvar ve Ölümü‏


Avusturya hükumeti evvelce vadedildiği vergiyi Osmanlıya göndermemesi Kral Ferdinandın ölmesi üzerine Vezir Semiz Ali Paşa Yeni kral 2.Maximiliandan biriken vergiyi istemiş ancak vergi vermemelerin yüzünden aralar iyice gerilemiş o zaman Erdeli  şekilde işgal etmeleri de kaçınılmaz hale getirmişti ve Semiz Ali Paşa ölmüş yerine Veziriazam olarak Sokullu Mehmet Paşa geçmiştir.

Bu vergi ve işgal üzerine Padişah sefer ilan etmiştir. Kanuni rahatsızlığı nedeniyle 13 yıldır sefere çıkmıyordu ve şimdi ise ihtiyarlığı ve hastalığına rağmen sefere çıkmak istiyordu ancak bu hastalığı büyütür ve ölümle sonuçlanabilirdi. Ancak yola çıkıldı. İstanbul muhafazası İskender Paşaya verdi. Padişah yıllar sonra sefere çıkacağı için İstanbul halkı padişaha büyük alaka göstermiştir. Sefer başlamadan önce ikinci vezir Petrev Paşa Erdele gönderilmiştir. Vazifesi Güle kalesinin zaptı idi.

Kanuni 72 yaşında ve nikris yani gut hastalığı yüzünden araba ile gidiyordu. Drava nehrine köprü yapılcaktı ancak yağan yağmur nehri kudurtmuş 16 günde köprü yapıldı. Zigetvara gelindiğinde ise kale mükemmel tahkim edilmişti. Öbürü gün kale çevirildi ve saldırı başladı altıncı gün kalenin varoşu ele geçirildi. Ardından iç kaleye saldırılar başladı. iç kaleyi çeviren gölü boşaltmak için büyük çaba harcandı ve boşaltımı başarıldı ancak kalenin hali öyle müstakhem idi ki kuşatma uzadı ve buna bir hayli üzülen padişah Allah’ım Bu kaleyi alevlerle sal diye dua etti ve o gece padişah öldükten sonra kale sabaha kadar yandı ve Kale kumandanı Zarinski artık sonun geldiğini anlamıştı ve askerlerini toplayıp havan topunu kullanıp saldırıya geçti. ama kimseye vuramadan yeniçeriler onları tüfekleri ile perişan etti. kale kumandanı ise göğsüne gelen iki mermi ile öldü. Açılan kapıdan içeriye giren askerler kaleyi ele geçirdiler.  Sokullu Mehmet Paşa ise Padişahın ölümünü kuşatma bitene kadar sakladı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.