Kara Liste Nedir?


Kredi kartı ve kredi ödemelerinde yaşanan gecikme durumu veya takibe düşmesi durumlarının Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu kurumları tarafından kayıt altına alınması durumudur. Yani kredi çeken ya da kredi kartı alıp da borcunu ödemeyen kullanıcıların girdiği bir listedir kara liste. Kara listede olan kişiler zamanında banka ile herhangi bir iş yapmış ve sonunda anlaşma sağlanamamasından dolayı ters düşmüş kişilerdir. Kara listede bulunan kişinin sicilini düzeltmesi pek kolay değildir.

Ödeme Ne Kadar Gecikirse Kara Listeye Girilir?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin ilgili yönetmeliğinde yapılan tanıma göre; birbirini izleyen iki taksit ödenmediği durumlarda kişiye bir süre verilir ve yasal işlemler başlar. Genelde verilen süre 30 gündür. 30 gün içerisinde ödeme olmaz ise, banka yasal takip sürecini başlatır. Yani verilen süre ile birlikte aslında toplamda 90 gün içinde ödeme olmadığında kişi kara listeye alınmış olur. Bankaların inisiyatiflerine göre bahsedilen yasal süreler dışında ek süreler verilebilir. Fakat yine de bu süre çok esnek değildir.

Kara Listeye Giren Kişilere Haciz Gelir mi?

Yasal olarak zamanında ödeme yapmamış kişi ve kurumlara haciz işlemi başlatılabilir. Haciz işlemlerinde borçlu kişinin adına kayıtlı araç, arsa veya gayrimenkul varsa haciz bunlara gelir. Eğer ki borçlunun adına araç veya gayrimenkul yoksa evinin içinde ki eşyaları haczetmek için haciz memurları gelmiyor. Özellikle ufak meblağlar için bu metot izlenmiyor. Çünkü kullanımı zaruri olan ev eşyalarına yasal olarak haciz konulamıyor. Aynı zamanda kredi veren kurum için de dışarıdan kötü bir izlenim yaratır. Finansal kurumlar alacağın tahsil edilemediği durumlarda, borçlunun maaşına veya banka hesaplarına belli oranlarda haciz getirebilirler. Ayrıca taksitlendirme, faiz silme gibi benzeri yollarla da borcu tahsil etmek için anlaşma yoluna gidilebilir. Borçlu taraf bir varlık şirketiyse; şirket devri söz konusu olabilir ya da borç daha uzun taksitlere bağlanabilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listede bulunan kişilerin kredi çekmesi veya kredi kartı çıkartması mümkün değildir. Bu nedenle bankalarla iş yapan kişilerin ödemelerinin düzenli olması gerekir. Aksi takdirde kara listede olan kişi veya kurumların borçlarını ödedikten sonra 5 yıl beklemeleri gerekir. Ancak 5 yılın sonunda kara listeden çıkar ve sicilleri temizlenir. Yeni kredi çekmeye böylelikle hak kazanılır. Fakat bu durum yine de risk barındırır. Çünkü kara liste durumları birazda bankaların inisiyatiflerine bağlıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.