Karaciğer Nakli Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?


Karaciğer nakli bir adım sonrası ölümü bekleyen insanlar için oldukça önemli tedavi şeklidir. Karaciğer naklinden sonra yeni bir hayat başlamaktadır. Karaciğer naklinden sonra hastaların ameliyat olduğu merkezler ile ve doktor ile çok iyi bir iletişim içerisinde olması gerekir. Karaciğer nakli çok özel bir tedavi şeklidir.

Ameliyat sonrasında kullanılan ilaçların çok özellikli olmasından dolayı her türlü yan etki ve ya değişik bulgular ile ilgili doktor bilgilendirilmelidir.İlk bir yıl içerisinde çok sıkı takip edilmelidir.

Karaciğer naklinden önceki sağlık durumu ile karaciğer naklinden sonraki sağlık durumu kıyaslanamayacak kadar iyi olmaktadır. Karaciğer nakli hayata yeni bir dokunuş anlamına gelmektedir. Karaciğer kendini yenileyen bir organ olduğu için özellikle canlı verici bir hafta kadar bir hafta tedavi olur. Bir ay içerisinde sosyal hayatına dönebilir. Çünkü karaciğer bir müddet sonra kendni yenileyecek ve aynı büyüklüğe ulaşacaktır.Karaciğer nakli olan hastalar içinde bu söz konusudur. Bu hastalar daha uzun süreçte karaciğerini toparlamaktadır ve normal durumuna gelecektir.

Karaciğer nakli yapılmış hastalar kullandıkları ilaçlardan dolayı daha özenle takip edilmesi gerekir. Karaciğere takılan parça burada da büyüyecektir. İlk bir yıl önemlidir, beslenme, spor, sosyal yaşama dönüş doktoların karar vereceği süreçtir. Aşırı yağlı gıdaların alınmaması gerekir. Spor aktivitelerine ise üç aydan sonra başlayabilirler. 1 yıldan sonra her şey normal ise hayatını normal olarak idame ettirebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.