Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi


Karaciğerin görevi nedir

Karaciğer yağlanması; karaciğerdeki yağ muhtevasını yüzde 5’in üzerine çıkması ile meydana gelir. Normalde karaciğerde yağ miktarı çok azdır.  Karaciğer yağa çok fazla maruz kalan bir organdır. Karaciğer, sindirim sistemi ile bağırsaklar ile organizmaların diğer kısımları arasında çok kompleks bir enerji üreticisidir, her türlü yağ asidi önce karaciğerden geçmektedir. Sağlıklı koşullarda karaciğer bunların tümünü yakıyor ve yaktıktan sonra organizmanın ısısını 37 derecede olmasını sağlıyor, pek çok metabolik işlemlerin gerçekleşmesini sağlıyor.

Karaciğer nasıl yağlanır

Karaciğere gelen yağ miktarı gereğinden çok fazla olursa ya da organizmadaki dengeler değişirse mesela alkol alımı, şeker rahatsızlığı gibi bu defa fizyolojik olmayan bir şey oluşuyor ve yağ karaciğere gelen yağ yüzde 5’in üzerine çıkarsa buna karaciğer yağlanması deniliyor.

Pratik olarak diyebiliriz ki; günümüzde her 4 insandan birinde karaciğer yağlanması var.

Kurabiye, ekmek, makarna, pasta gibi işlenmiş karbonhidratları çok fazla tüketmek, karaciğerde daha fazla yağ birikmesine neden olur. Çok fazla karbonhidrat tükettiğinizde karaciğerinizdeki yağ oranı birkaç hafta içinde %27’ye kadar artabilir.

Karaciğer yağlanmasını tetikleyen faktörler

Yapılan araştırmalara göre karaciğer yağlanması yaşayanların %90’ı fazla kilolu. Eğer vücut kitle indeksiniz 25 üzerinde ise o zaman kilolusunuz anlamına gelmektedir. 30’un üzerinde ise şişmansınız anlamına geliyor. Bu çerçeveden bakıldığı zaman karaciğer yağlanması olabilecek kişiler yüzde 25’in üzerinde olanlardır. eğer kilonuz normalse karaciğer yağlanma olasılığı olma ihtimali çok azdır.

Alkol ve şeker hastalığı olduğunda çok kilolu olunmadan da yağlanma olabilir.

Karaciğer yağlanmasının belirtileri;
  • Mide bulantısı
  • Donuk baş ağrıları
  • Vücut ve nefes kokusu
  • Şişkinlik ve hazımsızlık
  • Hemoroid
  • Vücut ısısının yükselmesi
  • Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
  • Gözlerin kızarması
  • Hafızanın zayıflaması

Tanı ve tedavi yöntemi

Karaciğer yağlanması çoğunlukla tesadüfen saptanır, kişi ultrasonografi yapılırken senin karaciğerin yağlanmış deniliyor. Genellikle ya tesadüfen çıkıyor ya da ultrasonda anormallik bulunması ile hastaya tanı konuluyor.

Karaciğer tedavisine başlamadan buna yol açan faktörlere bakılmaktadır, alkol, kilo, şekler hastalığı gibi rahatsızlıklara bakılarak bu tür rahatsızlıklar kontrol altına alınmaktadır.

Bazen de kişinin aldığı ilaçlar ya da genetik olan faktörler vardır.

Karaciğer yağlanması olanların yarısından fazlasında ya şeker hastalığı ya da insülin direnci vardır. insülin direnci de hemen hemen şeker hastalığının bir önceki evresidir. Yani gizli şekerdir.

Şeker hastalığı ya da karaciğer hastalığı aynı metabolik anormalliğin değişik şekillerde tezahürüdür. Bir diğerinde önce yağlanma çıkabilir daha sonra şeker hastalığı gelişir veya ikisi aynı anda çıkabilir. insülin direnci ile karaciğer yağlanma arasında bu kadar yakın bir ilişki vardır.

Ön değerlendirmeden sonra yapılan tedavi yaşam tarzının organize edilmesidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.