Kartlı Su Sayacının Avantajları Nelerdir?


Elektronik bir sayaç ve bu sayaca tanımlanmış elektronik çipli bir karttan oluşan ön ödemeli su sayacı sistemlerinin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Kartlı su sayacı olarak da bilinen bu sayaçların hem su aboneleri açısından hem de su işletmesi açısından avantajları vardır.

Kartlı Su Sayacının Avantajları Nelerdir?

  • Bu sistemi kullanan aboneler kredi yüklemesi yapmalarından sonra su fiyatlarında meydana gelen artışlardan etkilenmezler. Özellikle uzun süreli kullanımlar için yüklü miktarda kredi alınması durumunda kartlı su sayaçlarının avantajlı oldukları söylenebilir.
  • Normal sayaç kullanımında, zaman zaman tesisattan kaynaklanan su kaçakları su faturasının oldukça kabarık olmasına neden olabilir. Ancak kartlı su sayaçlarında sayaca yüklenen kredi bittiğinde sayaç su geçişini otomatik olarak keseceğinden böyle bir sürprizle karşılaşılması söz konusu değildir.
  • Kartlı su sayacı kullanımı ayrıca su faturası ödeme yükümlülüğünü de ortadan kaldırır. Özellikle interaktif kanallarla su faturasının ödenmesinin mümkün olmadığı durumlarda bu tip sayaçlar oldukça kullanışlıdır. Özellikle bazı bölgelerde su faturasının ödenmesi için uzun kuyruklar oluşması, bu tip ön ödemeli sayaçların kullanımını daha da cazip hale getirebilir.
  • Kartlı su sayaçları özellikle evlerini kiraya verenler tarafından tercih edilir. Bu şekilde kiracıların su aboneliğini üzerlerine almamaları ya da su faturalarını ödememeleri gibi durumlar söz konusu olmaz.
  • Bu tip sayaçların kullanımının sağladığı avantajlardan birisi de, su sarfiyatının normal tip sayaçlara göre çok daha etkili ve sürekli olarak sağlanabilme olanağıdır. Bu şekilde su tüketim miktarının kontrolü kolaylıkla sağlanabilir.
  • Su aboneleri için sağladığı avantajlar dışında kartlı su sayaçlarının belediyeler ve su işletmeleri için de faydaları vardır. Kartlı su sayaçlarının kullanılması ile bu abonelerin sayaçlarının bir görevli tarafından okunması ve kullanımlarının faturalandırılması gerekmez. Bu şekilde işletmeler hem daha az kişi çalıştırarak hem de faturalandırma için daha az makine ve kağıt kullanarak tasarruf sağlarlar.
  • Tüm bu avantajların yanında kartlı su sayaçları özellikle üşengeç kişiler için çok uygun olmayabilir. Çünkü karttaki yedek kredi kullanılırken eğer yeni kredi yüklemesi yapılmaz ve yedek kullanım da biterse bu durumda susuz kalınması olasıdır. Özellikle hafta sonlarında ve tatillerde bu durum büyük sıkıntılara yol açabilir. Ancak çoğu belediye ve su işletmesi bu sorunu da akıllı karta kredi yükleme noktaları sayesinde çözmüştür.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.