Kaşmir Nasıl Yıkanır?


Kaşmir, Hindistan’da yaşayan ve adı kaşmir olan keçi türünün yününden elde edilen kumaş türüne verilen addır. Dünyadaki en hassas ve değerli kumaşlardan olan kaşmir, yumuşak ve nazik dokusuyla giyene konforlu bir kullanım sunmaktadır. Keçilerin yününün taranması ve toplanması sonrası çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bu özel kumaş türü, dünyadaki pahalı ve lüks ürün gruplarının ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Giyimden ev dekorasyonuna kadar pek çok alanda kullanım imkanı olan kaşmir, temizlenmesi özen isteyen kumaşların başında gelmektedir.

Genellikle elde yıkamanın önerildiği kaşmir kumaşta, yıkama talimatlarına bakılarak tavsiye edilen temizleme talimatlarına uygun olarak hareket edilebilir. Yumuşak yün deterjanı ve ılık suda elde yıkama kaşmir kumaş için en temel temizleme yöntemidir. Yıkama esnasında kaşmir nazikçe sabunlanmalı ve kumaş buruşmamalıdır. Buruşan ve sıkma yöntemiyle durulanan kumaş dokusunu kaybeder ve pamuklanmaya başlar. Kaşmir aynı zamanda yeni nesil çamaşır makinelerinin hassas yıkama ve yün yıkama programlarında da yıkanabilmektedir. Bunun için yine de kıyafet üzerindeki yıkama ve bakım talimatlarına göz atmak yararlı olacaktır.

Kaşmir yıkandıktan sonra suyundan arındırılmak için sıkılmamalı, bunun yerine bir havlu üzerine serilen kaşmir kıyafet belirli bir süre bekletilerek kuruması sağlanmalıdır. Kaşmir kıyafeti kuruturken güneş görmeyen ve havalandırması yeterli olan bir ortamda kumaş daha kolay kuruyacaktır. Ayrıca direkt ısı da, kaşmir kumaşın yapısını bozan bir diğer faktördür. Kaşmir asla ip veya benzeri askı yöntemleriyle muhafaza edilmemelidir. Kaşmir liflerine zarar veren asma yöntemi yerine kaşmiri katlayarak raflarda saklamak veya tamamen açık bir şekilde kurutmak kaşmirin ömrünü uzatır.

Bunun yanında bazı kaşmir türlerinin sadece kuru temizleme yöntemiyle temizlenmesi gerekmektedir. Bakım talimatına bakılarak karar verilmesi gereken bu durumda kuru temizleme yapılması öngörülen bir ürün kesinlikle yıkanmamalıdır. Yıkanan türde olan kaşmir kumaşlar için ise kullanma talimatına göre ılık ütüleme yapılması kaşmir üzerindeki kırışıklıkları yok edecektir. Kaşmir kumaşlarda kesinlikle sıcak ve buharlı ütüleme yapılmamalıdır. Doğal bir kumaş olan kaşmir ne kadar doğal temizleme süreçlerinden geçerse kullanım ömrü de aynı oranda artacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.