Keçi Gribi Nedir? Keçi Gribi Tedavisi


Keçi gribi nedir?

Tıp literatüründeki adı Q ateşi veya Quensland ateşi olarak anılan hastalığın halk arasındaki adı keçi gribidir. Keçi gribi hastalığın başlıca nedeni küçük baş hayvanlarda bulunan Coxiella burnetti isimli bakteridir.

Bakteri genelde keneler aracılığı ile hayvandan hayvana geçer. Hastalık ilk kez 60 yıl önce Avustralya da görülmüş olup bazen tek tük bazen salgınlar halinde tüm dünyada etkisini göstermiştir.

İlk çıktığı yıllarda bilim dünyasında tartışmalara neden olmuştur. Virüsün yapıştığı ortamdan 2 aydan fazla sağ kalabildiği ortaya çıkınca çoğu bilim adamı hiçbir doğal virüsün yapıştığı ortamda 2 aydan fazla sağ kalamayacağını belirtmiş, bu virüsün laboratuvar ortamında geliştirildiğini iddia etmiştir.

Bulaşma için çoğu bakterinin aksine tek bir bakteri alımı yeterlidir.İnsandan insana ise genelde kan , deri ve solunum yolu ile bulaşır. Bakterinin hayvanlarda doğum zamanları daha çok ortaya çıktığı anlaşılmıştır.

Belirtileri normal gribe çok benzese de bazı yönleri ile ondan ayrılır. Bunlardan en belirgini ani ateş yükselmesi ve halsizliktir. Zatürre ye kadar giden bir ilerleme süreci çizdiği görülmüştür. Nadiren ölüme yol açar.

Keçi gribi tedavisi

Hastalığın sakin seyrettiği hastalarda ilaç tedavisine gerek olmayabilir. Tedavi edilmeyen hastaların genellikle kendiliğinden iyileştiği görülmüştür. Çoğu zaman kuru öksürük görülür. Bazen kanlı balgam geçici süre için görülebilir. Yine de her durumda doktora başvurmak önemlidir.

Hastalık birden ilerleyip zatürree ye çevirebilir. Erken teşhiste akciğer filminde zatürree bulguları açıkçası görülebilir ve buna göre teşhis konulabilir. Karaciğer enzimlerinin yükselmesi de bir başka belirtidir.Enzimleri yükselmesi durumunda ilaç kullanımından çekinilmelidir.

Hastaların bir kısmında hepatit gelişebilir. Karaciğer ağrı yapar ve büyüktür .Sarılık görülmesi de muhtemeldir. Hastalık geçti gibi görünse de takip edilmelidir. Tedavi sürecinden uzun bir süre sonra kapakçıklarda iltihaplanma görülebilir.

Kandaki bakterilere karşı oluşan antikorların ölçülmesi de doktorların sıkça kullandığı bir yöntemdir. Yalnız doktorlar antikorların ölçülmesi yöntemini sıklıkla tercih etmemektedir. Bunun nedeni yöntemin yanıltıcı olma olasılığının yüksekliğidir.

İlaç tedavisi için antibiyotikler en çok başvurulan yöntemdir.Tedavide etkili olan ilaçlar tetrasiklin , kloramfenikol ,kinolon sınıfı antibiyotiklerdir.Keçi gribi tedavisinde antibiyotik kullanımı kesinlikle doktor kontrolü sonrası ve çok dikkatli yapılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.