Kediler Hakkında Az Bilinen 12 Şaşırtıcı Bilgi


En İri Kedi

1. En iri gövdeye sahip kedi cinsi Ragdoll‘un ağırlığı 5 ve 9 kg arasında değişirken, en ufak kedi cinsi ise Singapura‘dır ve ağırlıkları 2-3 kg civarındadır.

En Çok Yavrusu Bulunan Kedi

2. En çok yavrusu bulunan kedi rekorunu Tabby isimli bir kedi elinde bulundurmaktadır. Texas eyaletinde 1950’li yıllarda yaşayan Tabby, 18 yıllık ömründe yaklaşık 420 tane yavru doğurmuştur.

500 Kas

3. Kedilerin vücutlarında 290 adet kemik ve 500’den fazla kas vardır.

Kafalarının Geçtiği Yerden Geçerler

4. Diğer çoğu memeli hayvanın aksine kedilerin köprücük kemikleri yoktur ve bu yüzden kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler.

Kendilerini Neden Yalarlar

5. Kedilerin sürekli kendilerini yalayarak temizlediklerini çoğumuz biliyoruz. Ama asıl ilginç olan şey, bu temizleme işlemine hayatlarının neredeyse üçte birini ayırıyor olmaları ve kendilerini yalarken salgıladıkları tükürük miktarının boşaltım ile atılan sıvıdan daha fazla olması.

Kısmı Renk Körü

6. Kedilerin gözleri karanlıkta insanlardan yaklaşık 6 kat daha keskin görme yetisine sahiptir. Ayrıca kediler kısmi renk körü hayvanlardır.

En Çok Fare Yakalayan Kedi Kimdir?

7. En çok fare avlama rekorunu elinde bulunduran kedilerden birisi Londra’da bir stadyumda görevlidir ve 6 yılda 12 bin civarında fare yakalamıştır.

12 Bin Tüy Bulunur

8. Kedilerin derilerinin her santimetrekaresinde 12 bin civarında irili ufaklı tüy bulunur.

Eşyalarına Dokunmayın

10. Kedi besleyenlerin akıllarında bulundurmaları gereken şeylerden birisi de, eşyalarının yerlerinin değiştirilmesinden (yemek kabı, kum gibi) hiç haz almamalarıdır. O yüzden çok mecbur kalmadıkça evcil kedinizin eşyalarına dokunmayın ?

Trafik Kazalarında Ölen Kedi Sayısı

12. Şehir yaşamından en çok zarar gören canlılardan birisi de elbette kediler. 750 bin nüfuslu Baltimore’da her sene 5 bin civarında kedi trafik kazalarından dolayı ölüyormuş.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.