Kediler suyu neden sevmezler?


Kedilerin ıslanmaktan hiç hoşlanmadıklarını mutlaka duymuşsunuzdur. Tamam, banyo yapmayı ya da yüzmeyi sevmiyor olabilirler ama yağmurda ıslanmaktan bile kaçınmalarının sebebi nedir?

Aslında bazı kediler suyu çok seviyor. Örneğin Van kedisi sıcak havalarda tıpkı bizler gibi kendini suya atmaya bayılıyor. Büyük kedilerden Bengal kaplanları ve jaguarlar da iyi yüzücüler olmalarıyla tanınırlar. Ama kedilerin çoğunun ıslanmayı sevmediği doğru.

Aslında bunda insanların büyük payı var. Asya’da tüm kediler yüzmeyi seviyor. Evcil kediler ıslanmayı sevmiyor olsalar da suya karşı büyük ilgi duyuyorlar. Patilerini içine sokup etrafa su sıçratmak ya da banyodan gelen su sesine kulak kesilip hemen durumu araştırmak gibi bazı huyları var. Damlayan bir musluk gördüklerinde de dayanamayıp oynamaya başlıyorlar. Kediyi henüz yavruyken yıkamaya başlarsanız, zamanla bu deneyime alışıp sudan rahatsız olmamaya başlıyor. Buna rağmen genelde yıkanmayı sevdikleri söylenemez.

Bilim insanları, evcil kedilerin evlere girmeye başladıkları ilk zamanlardan bu yana, sahipleri tarafından korumaya alışmalarının sonucunda böyle bir huy kazandıkları sonucuna vardı. Kuru iklimlerde, örneğin Afrika’da yaşayan büyük kedilerin de suyla ilgili deneyimlerinin kısıtlı olması, ona karşı bir alışkanlık geliştirememelerine sebep oluyor. Bengal kaplanları ve jaguarların aksine, aslan ve leoparlar suya kaçan bir avın peşini bırakıp yenisini arama eğilimindeler.

Kedileri zorla yıkamak hatadır

Çoğu insan kendisi ancak yıkanarak temizlendiği için kedilerinin de temiz olması için onu mutlaka yıkaması gerektiği hissine kapılır. Oysaki yazımızın başında da belirttiğimiz üzere kediler özel yapılı dilleri sayesinde vücutlarının temizliğini kusursuz biçimde yapabilme yeteneğine sahiptirler. Çamura düşme, yağa bulanma vs. gibi ekstrem durumların dışında kedilerin yıkanmasına gerek yoktur. Kediyi yıkamaya zorlamak temizlenmenin sağlayacağı yarardan çok zarara sebebiyet verecektir. Bu zorlama kedide strese, kişilik değişikliklerine hatta sahibine duyduğu güveni kaybetmesine dahi neden olabilir.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.