Kehribar Nedir, Yararları, Nerede Bulunur, Nasıl Anlaşılır


Kehribar aslında ağaç reçinesinin fosilleşmiş şeklidir. Ağaçların korunma yöntemlerinden biri de reçine salgılamaktır. Bu reçinenin içerisinde bazen fosil olarak diğer canlılar bulunur.

Geçmiş hakkında araştırma yapan bilim insanları, araştırmalarında daha çok fosillerden yardım almaktadırlar. Fosillerin geçmişi ise, milyonlarca yıl önceye kadar dayanmaktadır.

Kehribarın içinde oksijen, hidrojen, karbon ve de süksinik asit gibi maddeler yer almaktadır ve çok saydam bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda oldukça hafiftir ve yumuşaktır.

Kehribarlar ya kırmızımsı bir sarı renkte ya da donuk sarı renkte olurlar. Donuk sarı olanlara eskitilmiş kehribar da denilmektedir.

Kehribar taşı hem takı malzemesi olarak hem de şifalı bir taş olarak çok yaygın bir biçimde kullanılıyor. Mesela tesbih yapımında sıkça kullanılır. Ayrıca kehribar taşıyla yapılan gerdanlıklar boğaz enfeksiyonu ve tiroid bezi hastalığına iyi geliyor. Onun dışında bronşit ile astımı önlemekte etkilidir. Üstelik alerjileri iyileştirmek konusunda da çok işe yaradığı bilinmektedir.

Kehribar taşını sürdüğünüz yerde ağrı falan kalmaz. Ayrıca romatizma ağrılarına birebirdir. Bunların dışında bağırsakların sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlaması açısından da kehribar taşı yararlıdır.

Kehribar taşının en büyük faydası ise ruh sağlığı konusundadır. Mesela melankoli hastaları için bir ilaç görevi görür. Eğer bu taş sol bileğe takarsanız, depresyonu unutabilirsiniz. Etrafınızdaki tüm negatif enerji gider ve yerini pozitif enerjiye bırakır.

Bu kadar faydalı ve önemli bir taşın elbetteki sahteleri de yapılmaktadır. Gerçeğini ayırt etmek ise gayet kolay.

Hakiki kehribar taşı yakıldığı zaman çam kokusu verir. Çünkü kozalaklı ağaçların reçinelerinden oluşmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.