Kemal Doğulu Kimdir?


Son dönemlerde ekranlarda boy gösteren ve izleyicileri ekranlara kilitleyen moda programlarında görmeye başladığımız Kemal Doğulu meslek olarak tasarımcılık, fotoğrafçılıkla uğraştığı gibi aynı zamanda bir pop şarkıcısı. Müzik branşı olarak elektro müzikle ilgilenen Doğulu, menajerlik de yapıyor. 1979 yılında Mersin’de dünyaya merhaba diyen Kemal Doğulu kalabalık bir aileye sahip. Beş çocuk sahibi bir ailenin ilk göz ağrısı olan Kemal Doğulu, biri kız olan kardeşlerin abisi konumunda. Aynı zamanda ekranlarda sıkça gördüğümüz, Bir Hikayem Var gibi filmlerde ve Sevdam Alabora, Fatih Harbiye gibi büyük dizilerde oynayan Kadir Doğulu ile kardeş olan Kemal Doğulu her yönüyle kendisini geliştirmiş olan bir yapıya sahip. Annesi ev hanımı olan Kemal Doğulu babası işçilikten emeklidir. Aile olarak sahne yaşantısına pek sahip olmayan Doğulu, kendisini küçük yaşlardan kendi çabalarıyla yetiştirmiş birisi. Doğulu’nun babası kendisi henüz küçükken Ameraki’ya çalışmaya gittiğinden dolayı ve evin de en büyük erkeği olduğu için çalışarak mesuliyet almak zorunda kalmıştı.

Okulun ara verdiği yaz aylarında bir bisikletçide ve bakkalda çalışarak hayata tutunmaya çalışan ünlü tasarımcı ailesine bir nebze olsun yardımda bulunmaya çalışmış.Tabi bisikletçide ve bakkalda çalışan Kemal Doğulu’nun en büyük hayali aslında çok iyi bir kadın kuaförü olmaktı. Bu hayali kendisine ilginç işler de yapmıştır. Kemal Doğulu annesi evde olmadığı zamanlarda kız kardeşinin saçlarını gizli gizli kesip saçına şekil veriyormuş. Hayallerinin peşinden koşan doğulu artık on iki yaşına bastığında doğduğu şehir olan Mersin’de kuaförlükle uğraşan kuzeninin yanında çırak olarak çalışmaya başlar. Hayallerinin peşinde koşarak kuaförlüğe kendisini adayan Kemal Doğulu biraz da amcasından gelen baskıyla İmam Hatip okuluna kaydolur. İçi bu okulda bir türlü rahat etmeyen Doğulu başarılı olamamış. Kendisine verilen Arapça ve Kur’an derslerinde de başarılı olamayan Kemal Doğulu bir türlü İmam Hatip Lisesinde tutunamamış.

Bu tür hadiselerin yaşanması üzerine ailesinden gizli olarak Anadolu Lisesi sınavlarına giren Doğulu bu lisede okumaya hak kazanır ve İmam Hatipten ayrılır. Kemal Doğulu Anadolu Lisesini kazandığı gibi buradaki Bilgisayar bölümüne yerleşmeye hak kazanmıştı. Sınavla kazandığı liseyi bitiren Kemal Doğulu buradaki eğitiminin ardından Urfa’da yer alan Harran Üniversitesi Pazarlama bölümüne yerleşmeye hak kazandı. Okula başladıktan iki sene sonra mecburen memleketi Mersin’e dönmek zorunda kalan Kemal Doğulu’nun eğitimi yarıda kesildi. Hayallerinin arasına Amerika’da çalışmakta olan babasının yanına gitmeyi de koyan Doğulu, ABD’ye gitmek için gerekli olan vizeyi almak için İstanbul’a geldi. Kısa sürede verilmeyen vize için sıra bekleyen Kemal Doğulu İstanbul’da bir kuaför işleten başka bir kuzeni olan Zeki Doğulu’nun yanında işe başlayarak kuaförlük sahasına giriş yaptı.

12 yaşında başladığı kuaförlük konusunda bir hayli tecrübesi olan Kemal Doğulu İstanbul’daki kuzeninin yanında da kendisini bir hayli geliştirerek sektörün en iyisi olma yolunda ilerlemeye başladı. Saç tasarım ve şekil verme konularında kendisini iyice geliştiren Doğulu bu süre zarfında çeşitli moda dergilerinde yer alan sayfalar için saç tasarımları üretmeye başladı. Aynı zamanda makyaj alanında da adından söz ettirmeye başlayan Kemal Doğulu hayalleri doğrultusunda emin adımlarla ilerliyordu. Bu süre zarfında saç tasarımından makyaj sektörüne daha çok ağırlık veren Kemal Doğulu Paris’te bulunan bir makyaj firmasından bir sürü kozmetik malzemesi satın aldı. Bu hadisenin ardından kendisini tamamen makyaj sektörüne verdi. Yaptığı kaliteli makyajlarla isminden söz ettirmeye başlayan Kemal Doğulu çok fazla insan tarafından tercih edilmeye başladı. Yazının başında bahsi geçen fotoğrafçılık sahasına da makyajla beraber giren Kemal Doğulu çok güzel kareler yakalayarak ilgi çekmeye başladı. İlk çekmiş olduğu fotoğraflar Elle Dergisinde yayınlanmaya başlayan Doğulu bu konuda da bir hayli iddialı görünüyordu.

İlk çektiği fotoğrafların Elle gibi büyük bir derginin moda sayfalarında yayınlanması bu sahaya yeni yeni adım atmaya başlamış birisi olarak mükemmel bir hamleydi. Moda camiasında iyice duyulan Kemal Doğulu fotoğrafçılıkla beraber imaj danışmanlığına da başladı. İmaj danışmanlığı hamlesi bütün tecrübelerinin bir nevi tamamlayıcısı oldu. Uzun bir süre boyunca birçok sanatçının imaj tasarımcılığı, makyözlüğünü, modelliğini ve fotoğrafçılığını yapan Kemal Doğulu ünlüler camiasında epeyce duyulan bir isim oldu. Öyle ki Hande Yener, Demet Akalın, Gökhan Özen gibi isimlerin imajını tasarlayarak sektörün en iyilerinden oldu. Adı geçen ve daha fazla ünlünün de klip çekimlerini yönetirken onların da fotoğraflarını çekti. Ardından 2004 yılına geldiğimiz zamanlarda Fashion Week’te yer alan ve dünyanın en iyilerinden olan Michael Kors gibi modacıların defilelerinde saç tasarımı gerçekleştiren Kemal Doğulu podyuma çıkan mankenlerin aynı zamanda makyajlarını da yapmıştır.

2006 yılında Hande Yener ile karşılaşan Kemal Doğulu, ülkemizin en büyük pop sanatçılarından olan Yener’in Hande Maxi adındaki singleın imaj tasarımcılığını ve fotoğraf sanatçılığını üstlendi. Burada gösterdiği başarıdan sonra Hande Yener’in çıkarmış olduğu diğer albümlerin de sanat ve klip yönetmenliğini aynı zamanda da fotoğraf yönetmenliğini yapmıştır. Kendisinin şarkıcılığa adım atması da bir hayli ilginç olan Kemal Doğulu tabiri caizse neredeyse tesadüfen şarkıcı oldu. Hande Yener’in tüm başarılarında yanında olan Kemal Doğulu bir gün Hande Yener’in vokalisti olan kişinin gelmemesi üzerine vokalist olarak sahneye çıktı. Burada güzel bir performans gösteren Kemal Doğulu için şarkıcılık hayatı da başlamış oldu. Burada kendisindeki enerjiyi ve yeteneği güçlendiren Kemal Doğulu aradan bir süre geçtikten sonra 2008 senesinin Ocak aylarında elekto müzikli bir single çıkardı. “1 Yerde” adını verdiği bu single Türkiye çapında tutulan bir yapım oldu.

Bu albümün ardından 2015 yılına kadar albümler çıkaran Doğulu’nun “Ters Köşe, 4. Kemal, Duygusal” adında birçok albümü bulunmakta. Bir süre şarkıcılık sahasında kariyerine devam eden Kemal Doğulu 2014 yılına geldiğinde İstanbul’un en pahalı ve gözde yerlerinden olan Nişantaşında bir kuaför salonu açtı. Çocukluğunun mesleği olan kuaförlüğü yapmaya devam eden Kemal doğulu aynı zamanda 2014 yılının Eylül ayında ekranlarda görmeye başladığımız “Bu Tarz Benim” adlı yarışmada jürilik yapmaya başladı. Öykü Serter gibi ünlü isimlerin sunduğu ve Türkiye genelinde milyonlarda seyiciye hitap eden bu moda yarışmasının diğer jüri üyeleri de İvana Sert ve Nur Yerlitaş gibi meşhur simalardı. Son dönemlerde moda programlarında görmeye başladığımız Kemal Doğulu tabiri caizse moda sektöründe çıraklıktan yetişen bir isim. Hayatının bir döneminde uğursuzluklar yaşadığı söylenen Kemal Doğulu bir ara evin merdiveninden düşmüş ve iki saate yakın bir süre kendisini kimse görmediği için epeyce bir kan kaybına uğramış.

Hastaneye kaldırılan Doğulu burada tedavi altına alınmış ve sağlığına geri kavuşmuş. Ardından kendisi için söylenen çok fazla söylenti vardır. Bunlardan bir tanesi de oyuncu kardeşi Kadir Doğulu’nun yüksek bir fiyata açtığı kuaför salonunu çok kısa bir süre içinde batırdığı için depresyona girdiği söylentileridir. Kardeşi Kadir Doğulu ile aralarının bozuk olduğu düşünüldü bir süre. Söylentilerin aksine Kadir Doğulu resmi İnstagram hesabında kardeşi için yapmış olduğu bir paylaşımla konuşulanların doğru olmadığını vurguladı. Özetle, yaşına göre sanat alanında pek çok branşta yer alan Kemal Doğulu kendisini geliştirmiş bir kişilik olarak günümüz moda hayatında kendisinden söz ettiren bir isimdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.