Kemik Veremi Belirtileri – Kemik Veremi Tedavisi


Kemik veremi, Koch adı verilen mikrobun kemiklere yerleşmesi ve burada çoğalması ile oluşan bir hastalıktır. Yaşam koşulları kötü olan bölgelerde daha çok rastlanır.

Akciğerlerde oluşan veremden sonra bilinen en tehlikeli verem türüdür. Kemik veremi vücutta ilk olarak eklemleri hedef alır ve daha sonra kemik uçlarına kadar ilerler. Yaş sınırlaması olmayan bu hastalık; özellikle bel bölgesinde oluşmakla birlikte omurga, diz, ayak, eller ve dirsek eklemlerinde de görülür.

Kemik Veremi Belirtileri

Kemik Veremi

Hastalık ilk başlarda herhangi bir belirti vermezken ilerleyen dönemlerde kemik sızlamaları, yüksek ateş, iştahsızlık ve aşırı yorgunluk bulguları ile kendini gösterir. Eklemlerde şişme görülür ve hareket etme zorlaşır. Kemik aşınmalarının fazla olduğu kemik veremi tedavi edilmezse kalıcı kemik hastalıklarına dönüşebilir.

Sırt, el, bilek ve dirseklerden görülen yoğun ağrılar; kemik veremi eklemde ise, elin ilk 3 parmağında uyuşma olması eklemlerde iltihaplanma ve kireçlenme, eklem çevresinde apse oluşması, kemik veremi omurgada görülüyor ise, ilerlediği takdirde;

  • Felç
  • Kamburluk
  • Yüksek ateş
  • Yorgunluk
  • Gece terlemesi.

Bu belirtilerden vücudunda bulunan kişilerin en kısa sürede en yakın hastaneye başvurmaları tedavi açısından önemlidir. Verem hastalığı öksürük ve hapşırık yolu ile bulaştığından, hasta yakınlarının gerekli tedbirleri alması da önemlidir.

Kemik Veremi Tedavisi

Eskiden tedavisi zor olan bu hastalık tıptaki ve teknolojideki gelişmelerle birlikte kolay tedavi edilebilir duruma gelmiştir. İlaç tedavisiyle ile birlikte beslenme düzenine dikkat edilmesi ve özellikle kalsiyum yönünden zengin olan peynir, süt, yoğurt gibi besinler yenmesi gerekir. Hasta olan eklemin hareket ettirilmemesi gerekir. Cerrahi yöntem ile de hasta tedavi edilebilir. Temizlenen mikroptan sonra eklemler yeniden kaynaşır ve yeni oluşum meydana gelir.

Beslenme konusunda hastaya bir reçete sunulur bu listede kalsiyum değerleri yüksek besinler; peynir, süt, yoğurtvardır. Bazı haplar destekleyici nitelik taşır kalsiyum ise besinlerden sağlanır. Bunun yanı sıra hastalıklı olan eklem hareket ettirilmemelidir.

Eğer bu mümkün değilse olabildiğince çok az hareket sağlanmalıdır.

Teşhis, erken gerçekleşirse ameliyat uygulanır ve bu ameliyat acısız gerçekleşir.

İlaçlar arasında merhemler ağrı dindirici ve rahatlatıcı bir role sahiptir.

Teknolojinin sağladığı fırsatlar sayesinde ameliyat kesin çözüm yoludur.

Hasta eğer ameliyat istemezse yukarıda belirttiğimiz yöntemler de işe yarar fakat ameliyat kısa sürelidir ve direkt sonuç verir. Cerrahi müdahale uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilir ve hasta kısa sürede ayağa kalkar. Temizlenen mikroptan sonra eklemler yeniden kaynaşır ve bölgede yeni bir oluşum meydana gelir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.