Kendini Dış Dünyadan Soyutlamış 5 Topluluk


Gelişen dünya sayesinde bizler genelde ileriye doğru yol alsak da, dünya üzerinde ki bazı topluluklar hala ilkel yaşamlarına devam etmekteler. Bu topluluklar uzun zamanlardır süre gelen yaşamlarını bozmak istemiyor ve değişime ayak uydurmuyor. Dış dünya ile iletişim kurmayı reddeden topluluklar kendi içlerinde kurdukları sisteme göre ilerlemektedirler. İşte kendini izole etmiş 5 gizemli topluluk.

5- Asaro Kabilesi

Asaro kabilesi oldukça ilkel şartlar altında yaşayan ve kendilerini dış dünyadan soyutlamak isteyen bir topluluk. Papua Yeni Gine yakınlarında yaşayan topluluk dağlık alanlarda barınmakta. Binlerce yıldır bu şekilde yaşayan bu insanlar düşmanlarına ürkütücü görünmek ve hayaletlere benzemek için vücutlarına çeşitli boyalar sürüyor ve tuhaf kafalıklar takıyor. Dışarıdan bakıldığında amaçlarına ulaşmışlar gibi durmakta.

4- Tristan da Cunha Adası
1506 yılında keşfedilen ve İngiliz krallığına bağlanan bu ada dünyanın en izole edilmiş ve dış dünyaya kapalı adalarından birisi. Adanın bilinmesinde ki en büyük etken adanın yer yüzünde ki en yalnız ada olması. Yani ada herhangi bir kıta’ya en uzak olan kara parçası. Adanın ortasında aktif olmayan bir yanardağ bulunur. Atlas Okyanusunda çıkan şiddetli fırtınalar adada yaşayan yerli halk için oldukça zorlayıcıdır. Aralık 2015’te açıklanan verilere göre 268 kişilik soyutlanmış bir topluluk yaşamını sürdürmektedir. Genelde senede bir kez uğrayan bir yük gemisi ada ile iletişim kurabilmektedir.

3- Palmerston Adası

Thomas Marsters isimli İngiliz maceracı, 1863 yılında Kaliforniyaya doğru altın avı için yola çıktı. Fakat bu maceracının yolu 1863 yılında Palmerston Adasına düştü. Thomas Marsters adaya çıktığında yanında 3 karısı vardı. Adada yapacak pek bir şey bulamadığından kendine burada bir yaşam alanı oluşturdu ve adada dördüncü karısını buldu. Ölmeden önce 17 çocuğu ve 54 torunu bulunmaktaydı. Ada dış dünyaya neredeyse tamamen kapalı ve kendi geçimini farklı yollarla sağlamakta. Ada Güney Amerika ile Avustralya arasında bulunuyor. Günümüzde Palmerston Adasında 63 kişi yaşıyor hepsi ve macerası Thomas Marsters’in soyundan.

2- Sentinel Kabilesi
Sentinel Kabilesi Hint Okyanusunda küçük bir adada yaşıyor. Bu topluluk kendini dış dünyadan soyutlamak için özel çaba sarf etmekte. Tarih boyunca adayla iletişim kurmaya çalışan pek çok insan adalılar tarafından reddedildi. Adada yaşayan halk dış dünyadaki insanların kendi yaşamlarının içerisinde olmasını istemiyor. Hatta bunu belli etmek için adaya yaklaşan gemi ve helikopterlere ok ve mızraklarla saldırıyorlar. Adada yaşayan halk oldukça ilkel ve genelde ada içerisinde yaşayan halka ait yakından çekilmiş herhangi bir fotoğraf yok. Bu halk tarım ile uğraşmıyor ve eski ilkel kabileler gibi avcılıkla geçiniyorlar. Ada halkı rahatsız edilmek istenmiyor ve adanın içerisinde tam olarak neler yaşandığı net olarak bilinemiyor.

1- Migingo Adası
Migingo Adası Kenya’da bulunan bir ada. Fakat bu adanın oldukça sıra dışı bir tanınmışlığı var. Bu ada neredeyse bir futbol sahasının yarısı kadar ve dünyanın en kalabalık adası. Yüz ölçümüne oranla bu adada yaşayan insan sayısı oldukça fazla. Adada yaşayan 500 kişi neredeyse üst üste yaşıyor. Afrika’nın en büyü göl olan Victoria gölünün ortasında bulunan adada yaşayan insanlar, dış dünyadan bağımsız olarak balıkçılıkla ilgileniyorlar. Oldukça küçük olan bu ada 500 kişilik nüfusuyla yaşamı biraz zorlaştırıyor. Fakat buradaki izole halk buna alışmış ve dış dünyadan bağımsız olarak küçücük adalarında oldukça kalabalık bir şekilde yaşıyorlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.