Kerkenez Kuşu Hakkında Bilgi


Kerkenezler ülkemizin en bilindik yırtıcı kuşlarındandır. Çok hızlı uçabilen ve havada ani manevralar yapabilen bu kuşların ince, sivri uçlu kanatları ve uzun kuyrukları en belirgin özellikleridir.

Dişi ve erkek kerkenezlerin görünümleri birbirinden farklıdır. Erkek kerkenezlerin başı gri, sırtı kızıl-kahverengi, göğsü ise krem rengidir. Hem sırtında hem de göğsünde siyah benekler bulunur.

kuş

Dişi kerkenezlerin sırtında daha fazla benek bulunur, başları erkeklerinkinden farklıdır ve kahverengidir. Ayrıca kuyrukları erkeklerinki gibi gri değildir. Kerkenezler ülkemizin tüm bölgelerinde hemen her mevsim görülür. Doğal alanlarda ağaçları ya da kayalıkları yuvalama alanı olarak kullanan kerkenezlerin günümüzde kentlerde de yaşadıkları biliniyor. Elektrik direkleri, minareler ve yüksek binaların balkonları, kerkenezlerin kentlerde yuvalama alanı olarak kullandığı yerlerin başında gelir. Kerkenezler genellikle diğer kuşlara ait boş yuvaları kullanırlar. Özellikle de karga yuvalarını.

Çoğu zaman havada uçarken gördüğümüz kerkenez bir tür doğandır. Doğanlar çok hızlı uçabilen kuşlardır ve bu özellikleri sayesinde diğer kuşları havada uçarken bile yakalayabilirler. Ancak kerkenezler çoğunlukla
fare gibi küçük memelilerle ve böceklerle beslenir. Zaman zaman kertenkele de avlarlar.

Kerkenezlerin en ayırt edici özelliklerinden biri de havada asılı kalabilmeleridir. Havada asılı kalan bir kerkenezin başı neredeyse hiç kıpırdamaz ve böylece yerdeki avına kolayca odaklanabilir. Sonra hızla aşağı doğru dalış yaparak onu yakalar. kolayca odaklanabilir. Sonra hızla aşağı doğru dalış yaparak onu yakalar.

Kerkenezler üreme dönemlerinde ve yuvalarının yakınında çok ses çıkarır. Başka zamanlarda genellikle sessizdirler. Bazen havada uçarken yada istemedikleri başka kuşlar kendi bölgelerine girdiğinde “ki-ki-ki-ki-ki-ki…” şeklinde çığlıklar atarlar.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.