Kimler Yumurtalarını Dondurabilir?


Türkiye’de 30 Eylül 2014 üremeye yardımcı tedaviler yönetmeliğine göre kanser hastalarının dışında yumurtalık rezervi yani yumurtalık kapasitesi azalmış hastalar yumurtalarını dondurabilmektedirler.

Yumurtalıktaki yumurta sayısının 7 ve altında olması ya da yumurtalık rezervini belirleyen bazı hormonel değerlerin normalin altında olması, hormon değerlerinin yumurtalık değerlerinin azalmay göstermesi. Ya da aile öyküsünde erken menepoz olması, meme kanseri olması hastanın endemekriyos öyküsünün bulunması.Kişinin genetik ya da metabolik hastalığının öyküsü olması hastanı yumurta rezervesinin azalacağını gösterene belirteçlerdir.

Bu tür hastaların önceden belirlenip hastaların uyarılması, genç yaşta iken yumurtalık üreme fonksiyonlarının korunması için yumurta dondurmya yönlendirilmesi önem arz etmektedir. Hastalar ileri yaşa geldikleri zaman 40 yaş ve üzerinde bu tür gecikme ile yumurtalarını dondurmak istedikleri zaman kromozomlardaki bozukluk nedeniyle yumurtalarını dondursalar bile daha sonra alacakları gebelik ihtimali genç yaşta alacaklarına göre daha düşük olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.