Kimya Mezunları Ne İş Yapar?


Kimya bölümü, Fen Fakültesi bünyesinde 4 yıl boyunca eğitim veren bir bölümdür. Kimya bölümü mezunları ‘Kimyager’ ünvanını alır. Son düzenlemeler ile bu bölüm mezunları pedagojik formasyon eğitimi alarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmen olarak görev yapabilir.

Kimya bölümü endüstriyel alanlar başta olmak üzere gıda, tarım, ilaç ve tekstil alanlarında oldukça önemli bir role sahiptir. Bu bölümden mezun olan kişiler bu sahalarla ilgili fabrikalarda görev alabilmektedir. Bu alanlarda analist, uzman, proje müdürü veya sorumlusu, kimyager, kalite-kontrol uzmanı, güvence uzmanı ve üretim sorumlusu olarak çalışabilir.

Kimya bölümünden mezun olan kişiler hijyen malzemesi üretimi yapan fabrikalarda proje yöneticisi ve ürün kontrolcüsü olarak görev yapabilir. Fabrikanın ürettiği ürünlerin, standartlara uygun olup olmadığı ve sağlık şartlarına göre üretimi Kimya bölümü mezunları tarafından incelenir.

Genelde laboratuvar alanlarında çalışabilen Kimya bölümü mezunları, arıtma tesislerinde çeşitli kadrolarda çalışabilmektedir. Su ve atık arıtma tesislerinde elde edilen ürünün özellikleri, analizi ve kontrolü bölümden mezun olan kimyagerler tarafından yapılmaktadır. Bu nitelikleri sayesinde bölüm mezunları gıda sektöründe de son zamanlarda iş bulabilir. Özellikle içecek sektöründe, ürünlerin içeriğinin hangi maddelerden oluştuğu konusunde gerekli olan denetimi ve düzenlemeyi Kimya bölümü mezunları yapar.

Bu bölümden mezun olan kişiler, özel eğitim kurumlarında ve devlet kurumlarında Kimya öğretmeni olarak da çalışabilir. Alınan pedagojik eğitim sertifikası ile öğretmenlik yapmaya hak kazanan bölüm mezunlarının KPSS ile ilgili kadrolara atanması her sene yapılmaktadır.

İlaç sektörünün Türkiye’de yaygınlaşması ile birlikte Kimya bölümünden mezun olan kişilere yeni bir istihdam alanı sağlanmıştır. Kimyager olarak ilaç firmalarında denetim, yönetim ve projelendirme departmanlarında görev alan bölüm mezunları kimyasal maddelerin bileşenlerindeki maddeleri hesaplayarak uygun ürünü elde etmeye çalışır.

Kimya bölümü mezunları yüksek lisans ve doktora eğitimi tamamlayarak üniversitelerin ilgili kadrolarında akademisyen olarak da görev yapabilir. Yabancı dilini geliştiren ve yeterli puanı alan Kimya bölümü mezunları eğitimlerine ve çalışma hayatlarına yurt dışında da devam edebilir. Son dönemlerde Kimya bölümüne ayrılan kadrolarında önemli oranda arttığı da bilinmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.