Kırklareli’nde Gezilecek 5 Yer


Marmara Bölgesinde bulunana bir ilimiz olan Kırklareli tarihi boyunca bir çok kez antik yerleşim merkezi olarak günümüze gelmektedir. Kırklarelinde gezilecek yerler olarak sizlere sunduğumuz listemizde ise gidip gezecek ve görecek bir çok yeriniz var. Kırklareli gezilecek yerler listesi olarak aslında baktığımızda doğal yerler, göl ve barajlar, mağaralar, plajlar, tarihi yerler ve tabiat koruma alanları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Marmara Bölgesinde bulunana bir ilimiz olan Kırklareli tarihi boyunca bir çok kez antik yerleşim merkezi olarak günümüze gelmektedir. Kırklarelinde gezilecek yerler olarak sizlere sunduğumuz listemizde ise gidip gezecek ve görecek bir çok yeriniz var. Kırklareli gezilecek yerler listesi olarak aslında baktığımızda doğal yerler, göl ve barajlar, mağaralar, plajlar, tarihi yerler ve tabiat koruma alanları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kıyıköy

Genellikle İstanbullu gelin ve damatların fotoğraf çekilmeye geldiği yer olarak bilinen Kıyıköy, Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlıdır. 1987 yılında belediye olan Kıyıköy’e uğradığınızda eşsiz bir manzara ile baş başa kalacak ve sular üzerinde gezmek isteyeceğiniz bir yeşilliklerin sarktığı alan mevcuttur. Gerek denizi gören mekanları gerekse de kalacak yerleri olarak içinize huzur veren gezenin aklında kalacak bir güzelliği mevcuttur.

Tatarköy Göleti

Aileniz ile baş başa bir mangal keyfini sürmek istediğinizde gideceğiniz tek yer Kırklareli sınırları içerisinde yer alan Tatarköy göleti olmalıdır. Tamamen aile ortamı olan ve oturmaya yerleri olan Tatarköy göleti ile doğa ve su ile baş başa kalabilirsiniz. Tatarköy göletine yapılan oturak alanları kimsenin bir birini göremeyeceği bir biçimde dizilmesi bence pek hoş bir durum. Bu sayede kimse bir birinden rahatsız olmuyor iken hemen hemen her oturağa yakın su çeşmelerinin yakın olması ayrı bir güzellik. Oturduğunuz tüm yerler ise göleti tam karşıdan izlemenize olanak sağlıyor. Birde güzel bir yürüyüş yolu var ki tam kafa dinlemelik bir yer olarak bilenlerin sürekli tercih ettiği mekanlar arasında ki yerini almaktadır.

İstasyon Caddesi

Kırklareli ilinin merkezinde bulunan ve tüm insanların gece akın ettiği, dolaştığı ve istasyon caddesinde dondurma yiyip, caddenin sonunda lünaparka ulaştığı bir alan. Diğer bir özelliği ise caddede Kırklareli Atatürk Stadyumun giriş kapılarının bulunmasıdır. Güzel insanların yürüyüş yaptığı bu yol trafiğe kapalı olması ve yolunun sonunda bir tren istasyonunun bulunmasından adını alır. Günümüzde kullanılmayan tren raylarını ve garını görmeniz mümkündür. Caddede dolaşıp güzel mekanlarda zamanınızı geçirebilir ve caddenin başında Şevket Dingiloğlu’nun Kırklareli halkına hediye ettiği uçağını görebilirsiniz.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası
Dupnisa Mağarası

Bölgenin tek 2003 yılında turizme açık olan mağarası olarak bilinen Dupnisa Mağarasının içine girdiğinizde oldukça korkutucu bir hal almaktadır. Yarasa, sus ve sarkıtlardan oluşan mağaranın toplam uzunluğu 3 km’dir. İlk bir kilometresi sular ile kaplı olan mağarada daha önceden içerisine girilmesi imkansızdı nedeni ise içinde yürüyebileceğimiz bir platform inşaa edilmesi içerisine girilmesini kolaylaştırdı. Mağara 2.700 metreye sahip olsa dahi şimdilik bunun sadece ve sadece 500 metresi gezilebilmektedir. Daha derinlere inmek isteyen kişiler ise genellikle profesyonel dağcılar olmaktadır. Mağarada 16 farklı türde 33 bin küsür yarasa sizlerin ziyaretinizi bekliyor.

İğneada

İğneadaya gidiş yolu üzerinde Kırklareli’nin Longoz Ormanları ile karşılaştığınız bir alan olan İğneada kimi yerlileri ve her sene giden tatilcileri ile keşfedilmesini istemedikleri bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. İğneada’ya gider iken yolda dikkat çekici diğer bir husus ise uçurum kenarında bir yerde arabanızın vitesini boşa attığınızda bayır yukarı kendi kendine giden bir manyetik alana sahiptir. Sadece ormanı ile kalmayıp tatilinizi temiz sahilinde geçirebilirsiniz. Bir çok İğneada’ya bağlı bulunan Beğendik gibi güzel köyleri gezip Bulgaristan sınırını gözleyebilirsiniz. Kesinlikle havasıyla, duruşuyla ve yerleri ile kendine aşık edecek bir yer sizleri bekliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.