Kırlangıç Nasıl Bir Kuştur?


Ilıman iklimleri seven kırlangıçgiller ailesinin bir üyesi olan kırlangıç dünyanın her yerinde yaşama imkanı bulur. 100 tane kırlangıç türü olduğu düşünülür. Bunlardan 79 tanesi kayıtlara geçmiştir. Bu türler içerisinde en bilinenleri kaya kırlangıç, yar kırlangıç, ağaç kırlangıç, tencere kırlangıç ve kır kırlangıçtır.

Kırlangıç

Kırlangıcın boyu 10 ile 23 cm arasında değişim gösterir. Kanat yapısı geniş ve bir hayli sivridir. Ötücü kuşlardandır. Çatalkuşlular arasında yer alır. Göçmek kuşlar arasında önemli bir yere sahiptir. Ayak yapısı uzundur. Bu sayede düz ve yassı zeminli yerlerde rahatça ayakta durur. Birçok türü beyaz karın, siyah baş ve kanat, kahverengi gerdan rengine sahiptir. Tüy yapısı ise oldukça parlaktır.

Ürkek yapılı bir kuş olan kırlangıç gök gürültüsünden dahi korkar. Bu özelliği beslenme esnasında da kendini gösterir. Bir şey yerken tedirgin bir biçimde etrafı kolaçan eder. Kırlangıç et ve ot yemez. Geniş ve yırtmaçlı gaga yapısı sayesinde uçucu böcek türlerini rahatça avlar. Genel olarak sivrisinekle beslenir. Hızlı uçmaları rahat avlanmalarına olanak sağlar. Kuyrukları dümen gibi kullanıp bu sayede ani dalışlarda bulunabilir. Bu da avlanmasını kolaylaştıran bir diğer etmendir.

Kırlangıç oldukça zeki bir kuştur. Bu durumu özellikle yuva yapmakta kullanır ve yuvasını en çok çamurdan yapar. Bazı kırlangıç türleri yuvalarını yüksek alanlarına yaparken bazıları ise yerin altına yapmayı tercih eder. Zemine yuva yapacak olanlar en çok nehir ve sahil boyunu ya da dik kumsal setlerinin yakın çevresini seçer.

Genel olarak sürü halinde yaşasalar da bazen tek olarak gezdikleri de görülür. Kırlangıçların alçaktan uçması havaların soğuyacağının işaretidir. Havalar soğumaya başlayınca Afrika’ya göç ederler. İlkbahar aylarında ise geri dönerler.

Üreme dönemi yaz aylarında gerçekleşir. Dişi kırlangıç 4 ile 5 yumurta yumurtlar. Yumurtalar tarçın renginde beneklidir. Kuluçkaya eşler dönüşümlü yatar. Yavru doğduktan sonra beslenmesini anne ve baba ağızlarıyla getirdiği böcekler ile sağlar. Yavru kuş 2 haftada gelişir ve daha sonra yuvayı terk eder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.