Kızamık Bulaşıcı Mıdır?


Kızamık Nedir?

Kızamık vücutta döküntüye sebep olan enfeksiyondur. Genellikle ilkbahar ve kış aylarında görülmekte olan bir sağlık sorunudur. İş ve okul hayatında oldukça etki eder.

Kızamık Belirtileri

En belirgin özelliği olan ateşle birlikte kendini gösteren bu hastalık virüsün vücuda girişinden yaklaşık 10 gün sonrasında vücutta döküntüyle birlikte daha belirgin bir hal alır. Başka enfeksiyon belirtileriyle karıştırılmamalıdır. Gözler kurur kızarır ve ışığa karşı hassaslaşır. Yoğun bir yorgunluk ve halsizlik görülür. Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri de hastanın ağzının içinde oluşan küçük beyaz lekelerdir.

Kızamık Bulaşıcı mıdır?

Kızamık
Kızamık

Fazlasıyla bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle döküntülerin başladığı dönemde oldukça dikkatli olunmalıdır. Genellikle çocuk hastalığı olarak bilinse de yetiştiklerinde yakalanma olasılığı fazladır. Hastalığa yakalanmış kişiler bağışıklık kazanmış olduğundan dolayı tekrar yakalanma riski oldukça azdır.

Kızamığın Bulaşma Yolları

Bulaşıcı virüsler taşıyan bu hastalık ağız yoluyla bulaşmaktadır. Hasta kişinin ortamda hapşırması, öksürmesi ve hatta esnemesinden bile bulaşabilen bu hastalığın havada canlı kalma süresi 2 saati bulmaktadır.

Kızamık Tedavisi

Özel olarak kızamık üzerine bir tedavi bulunmamaktadır. Hastaya verilen ilaç grupları öksürük için şurup yüksek ateş için ateş düşürücüler ağrı kesiciler ve antibiyotiklerdir. Bu yüzden evde yapılan tedavi oldukça önem taşımaktadır. Oda ısısı ne soğuk nede sıcak olmalıdır. İdeal oda sıcaklığı 20 derece civarıdır. Bol bol vitamin takviyesiyle hastanın direncinin artmasına yardımcı olunmalıdır.

Kızamıktan Korunma Yolları

Tercih edilen en yaygın yöntem cilt altına enjeksiyonla yapılan kızamık aşısıdır. Bu aşı hastalığa yakalandıktan sonra yapıldığında çok fazla etki göstermemektedir. Kızamık aşısı en erken aylıkken bebeklere 15. aya kadar uygulanmalıdır. Hamile kadınlara bu aşı uygulanmaz. Aşının yan etkileri yoktur ancak olsa bile önemsenmeyecek kadar az ve hafiftir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.