Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Kızamık, solunum yolu ile ve hasta ile doğrudan temas sonucu bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğunlukla kış aylarının sonu ile bahar aylarında görülür, 3 – 10 yaşlarında daha sık görülmekle birlikte yetişkinlerde de görülebilmekte ve çocuklara oranla daha ağır seyretmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalık, mikrobun vücuda bulaşmasından 10 – 14 gün sonra ortaya çıkar. İlk belirtiler baş ağrısı, ateş, gözlerde kızarıklık, nezle, öksürük ve ışığa karşı duyarlıklık şeklinde görülür. Bu belirtilerden bir kaç gün sonra da ağız içerisinde bulutlar halinde küçük lekeler görülmeye başlar. Bir süre sonra bu lekeler yüz ve boyuna daha sonra kollara, göğüse oradan da bacaklara dağılır. Bu durum 4 – 5 gün devam eder. Daha sonra belirtiler ve lekeler oluştukları sıra ile kaybolmaya başlar.

Kızamık Tedavi Yöntemleri

Kızamık
Kızamık

Hastalığın tedavisi için; mikrop kapan kişi diğer insanlardan uzak tutulmalı ve hastalığın yayılmasını önleyecek tedbirler alınmalıdır. Kızamık özellikle okul, yuva kreş gibi kalabalık ortamlarda çok hızlı yayılır. Özellikle buralarda salgına karşı daha dikkatli olunmalıdır.

Kızamığın yayılmasını önleme dışında tedavisi için hastanın temizliğine ve beslenmesine dikkat etmek gerekir. Odası güneş görmeli ve temiz olmalı. Sık sık havalandırmalıdır. Bu esnada hastanın üşütmemesine dikkat edilmeli ve beden temizliğine de özen gösterilmelidir. Bunlara dikkat edilmezse zatüre gibi tehlikeli hastalıklara dönüşebilmektedir.

Kızamık hastalığı kızamık aşısının gelişmesi ve yaygınlaşması ile büyük oradanda azalma göstermiştir. Kızamık aşısı kızamıktan korunmak için en etkili yoldur. Günümüzde kızamık aşısı 2 ya da 3 doz olarak uygulanmaktadır. İlk kızamık aşısı bebeklerde 12 aylık iken vurulur. 2. doz 4 – 6 yaş çocuklarda uygulanır. Bazen 12 yaşında 3. doz aşı yapılabilir. Kızamık geçiren kişiler ile kızamık aşısı yaptıranlar, kızamığa karşı bağışıklık kazanırlar ve bir daha kızamık olmazlar.

Kızamığın bulaşmasından sonra alınabilecek önlemler;

Kızamık
Kızamık
  • 6 aylığı geçmiş bebekler ve daha önce kızamık aşısı olmamış ya da kızamık hastalığı atlatmamış çocuklar için virüsün bulaşmasını takip eden ilk 72 saatlik süreçte koruyucu aşı yapılabilir. Bu süreçte yapılan koruyucu aşı kuluçka aşamasında olan virüsün gelişimini yavaşlatarak hastalığın daha hafif atlatılmasını sağlar.
  • Hastalık süresince ortaya çıkacak yüksek ateş şikayetinin önüne geçmek için doktor gözetiminde ateş düşürücü ilaçlar alınabilir. Bu süreçte hasta ılık bir duş aldırmak suretiyle rahatlatılabilir.
  • Hastalık sürecinde bağışıklık sisteminin zayıf düşmesini ve zatüre, orta kulak iltihabı gibi olası komplikasyonlara yol açmaması için hastanın doktor kontrolü altında tutulması.
  • Bağışıklık sistemini desteklemek ve güçlendirmek amacıyla A vitamini takviyesi verilmesi ve hastanın protein ağırlıklı beslenmesi.
  • Hastanın zayıflayan bağışıklık sistemi nedeniyle başka hastalıklara yakalanmaması için izole edilmesi ( bu önlem aynı zamanda hasta yakınlarını da kızamık virüsüne karşı korur)

Bunların yanı sıra hastalığı daha önce atlatmış yetişkinler için zaman zaman koruyucu aşı uygulanması gerekebilir. Bunlar kanser tedavisi, yetersiz beslenme ya da gebelik gibi durumlar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış hastalardır. Bu risk grubunda bulunan hastalara hastalık ortaya çıkmadan ya da virüsün bulaşmasından sonra ilk 72 saatlik süreçte koruyucu aşı uygulanabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.