Klimanın Zararları Nelerdir?


Yaz aylarında kullandığımız klimalar sağlığımız ve çevresel faktörler açısından çok önemli. Dış ortamın çok sıcak olduğu durumlarda ortamı serinleten klimaların çok ciddi sağlığı tehdit eden boyutları var. Havayı soğutması ve hava içerisindeki rutubeti değiştirme sebebiyle yarattığı etkilere ek olarak aynı zaman alerjik ve mantar unsurlarının yayılmasına neden olmaktadır. İçerisinde bulunun hastalık yapıcı unsurlar sayesinde önemli etkilere sahiptir.

Dış ortamın olduğu yaz döneminde birden bire iç ortamdaki havanını çok serin olması nedeniyle soğuğun yarattığı etkiler var. Sinüzit, akut, faranjit gibi üst solunum yollarını etkileyen sorunlara neden oluyor.

Klimanın direkt olduğu sebep olduğu tek bir hastalık var o da zaturedir. Bunun haricindeki yarattığı hastalıların, enfeksiyonların en direk etkilerle ortaya çıkmaktadır. Soğuk havanın direk temas etmesi ile ortaya çıkan önemli bir hastalık ise yüz felcidir. Direk olarak soğuk havanın esmesi nedeniyle yüz felci olma riski çoğalıyor.

Aynı zamanda bel tutulmaları, sırt ve omuz tutulmaları ortaya çıkabilir. Terlemiş bir vücudun üzerine temizlenmemiş bir klimadan esen serin hava sadece geçici ferahlık sağlıyor ve sonrasında da hasta oluyor. Kronik rahatsızlıklar söz konusu ise sıkcaklığa bağlı etkiler daha çok olacaktır. Yaşlık kişilerde çok daha fazla etkiler ortaya çıkacaktır.

Klima kullanımı arttıkça dezavantajları da artıyor. Bazen soğuk havada duyarlı olan bireyler ya da hava değişiminden etkilenenler olabilir. Klimalar ilk kullanıma geçtiği dönemlerde filtre bakımları iyi yapılmamışsa zature etkenleri artabilir. Astım hastaları da klima kullanırken dikkat etmeli ve derecesini sabit tutmaları önerilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.