Koahın Doğal Tedavisi, Evde Tedavi Yöntemleri


Koahın doğal yoldan tedavi edilmesi sayesinde insanlar doktora gitmek zorunda kalmıyor. Koahın doğal yollardan tedavi edilebilmesi için hastalığın belli bir seviyede olması gerekiyor. Ne yazık ki ilerleyen vakalarda Koah tedavisi için tıbbi destek zorunlu olabiliyor. KOAH, insanların bitkisel ve hayvansal kaynaklı olan yakıtları uzun süre boyunca soluması ile ortaya çıkıyor. Örneğin, yemek pişirme dumanı, sigara dumanı, ısınmak için kullanılan sobanın dumanı gibi.

KOAH Nedir?

KOAH, kronik bronşit ve amfizem kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Bahsedilen hava dumanlarının uzun süre sonucu solunması hava yollarında iltihaplanmaya ve akciğerin zarar görmesine neden olur. Özellikle kırsal kesimlerde yakıt amaçlı tezek kullanılması KOAH hastalığının başlıca nedenleri arasında yer alır. Bu hastalık nedeni ile akciğerde bulunan hava keseceklerindeki hava akımında kısıtlama olur. Bu kısıtlanma zaman içinde ilerler ve hastanın çeşitli yan etkiler ile karşılaşmasına neden olur. Hava yollarında rahat akımın olmaması hastalarda nefes darlığına neden olur. Bu akımın engellenmesi konuşma sırasında ıslık sesine benzer bir ses çıkarmasına neden olur.

Kronik Bronşit Nedir?

Kronik bronşit hastalığından söz etmek için en az 2 sene boyunca hastalığın tekrar etmiş olması gerekir. Bu hastalığın devam etme süresi de önemlidir. Genellikle hastalığın kronik sayılması için 3 ayı geçmesi gerekir. Hastalıkla beraber öksürük şikayeti ve balgam çıkarma problemleri görülmektedir. Hastalık nedeni ile bronşlar iltihaplanmıştır. Akciğerlerde balgam üretimi artmıştır. Hastalığın altında yatan neden farklı akciğer hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle doktor muayenesi önem taşır.

Amfizem Nedir?

Amfizem bir akciğer hastalığıdır. Bu hastalık akciğerdeki hava keseciklerinin yüksek boyutlarda genişlemesine neden olur. Bu genişlemelerden sonra kesecikler tekrar eski boyutuna gelmezler. Bu genişleme nedeni ile diğer hava yollarında daralma meydana gelir. Bu anormal daralma ve genişlemeler nedeni ile nefes alıp vermede bir takım problemler olur.

KOAH Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

KOAH belirtileri erkenden tespit edilirse, hastalığın erkenden tedavi edilme ihtimali artar. Bu belirtiler her kişide farklı şiddette ve farklı şekillerde olabilir. Hastalar ortak olarak ve en çok öksürük şikayetlerinden bahsederler. Buna ek olarak;

  • Balgam çıkarma
  • Nefes alırken zorlanma
  • Nefes darlığı
  • Konuşurken zorlanma da KOAH hastalarında görülür.

Genellikle hastalar sabah akitlerinde balgam çıkartırlar. Balgamın tengi beyaz renkli olur ve yapısı sümüksüdür. Eğer balgamın rengi yeşile doğru kayıyorsa bu durumda iltihap varlığından söz etmek mümkündür.  Öksürükler çoğu zaman sigara öksürüğü ile karıştırıldığı için önlem alınmaz.

KOAH Hastalığı ile Ortaya Çıkan Nefes Darlığı Nedir?

KOAH ile birlikte nefes darlığı görülmesi hastalığın ilk belirtileri arasında yer alır. Nefes darlığı şikayeti koah tedavisi yapılmadığı sürece giderek artar. İlk başta hastalar yalnızca merdiven çıktıkları zaman ya da hızlı hareket ettikleri zaman nefes darlığı problemi ile karşılaşırlarken, nefes darlığın artması ile birlikte basit eylemlerde bile nefes darlığı şikayeti ortaya çıkar. Yıkanma, ağır olmayan poşetleri kaldırmak, yürümek gibi oldukça basit aktiviteler nedeni ile bile zorlanan KOAH hastaların sayısı oldukça fazladır. Dışarıdan bakıldığı zaman göğüs kafesinin genişlediği bile belli hale gelebilir.

KOAH Hastalığı ile Ortaya Çıkan Diğer Belirtiler Nedir?

KOAH hastalığının diğer belirtileri arasında yorgunluk ve halsizlik de yer alır. KOAH hastaları çoğu zaman kendilerini depresif hissederler. Hastalık nedeni ile kan yeterince oksijen almaz. Bu nedenle kansızlık hastası olan insanlarda da ortak olarak görülen mavi ve morumsu renklenme cildin çeşitli yerlerinden görülebilir. Özellikle parmak uçları, tırnaklar, dil, dudak, kulak memeleri mavi ve mor rengi çalar. Hastalarda sürekli uyuma isteği görülebilir. Bu durum genellikle KOAH hastalığının ileri düzeyde olmasından kaynaklanır. Nedeni ise kandaki karbondioksit gazının yeteri miktarda atılamamasıdır.

KOAH Alevlenmesi Nedir?

KOAH alevlenmesi durumu KOAH hastalarının nefeslerinin kesilmesi ve bu nedenle tıbbi müdahale gerektirmesi durumudur. KOAH hastalarında yılda yaklaşık 3 ya da 4 kere alevlenme problemi görülür. Alevlenme problemi yaşandığı sırada hastalarda nefes darlığı, balgam çıkarma, öksürük krizleri gibi problemler görülür. Alevlenme durumunda en kıs zamanda doktora görünmek gerekir. KOAH alevlenmesine bakterilerin ve virüslerin sorumlu olduğu bilinmektedir. Yüzde 70’i bakteriyel enfeksiyonlardır, geri kalan kısım ise bakterilerden kaynaklıdır. Eylül aylarında aşı yapmak alevlenmenin büyük ölçüde önüne geçer.

KOAH Hastalığının Risk Faktörleri Nelerdir?

KOAH risk faktörleri bilindiği zaman hastalığın ilerlemesinin önüne geçilmiş olur. Havanın kirli olması, genetik olarak hastalığa yatkın olmak, iş ortamında sürekli kimyasal tozlara ya da çeşitli tozlara maruz kalmak, ileri yaş, sürekli sigara içmek KOAH hastalığı için risk faktörleri arasında yer alır.

KOAH Tedavisi için Sigara Kullanmayı Bırakın

KOAH tedavisi için sigarayı bırakmak en etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır. Yapılan araştırmalar KOAH gelişiminin uzun süre sigara kullanmaktan kaynaklandığını ortaya koymuştur. Sigara içilen ortamlarda yer almak da sigara içmek ile benzer bir etkiye sahiptir. Yalnızca sigara değil; pipo, tütün, nargile, puro ve diğer tütün mamulleri de KOAH hastalığını tetikler. Sigara içilen ortamda bulunmak akciğer hava keseciklerinin yapısının bozulması için yeterlidir. Bu durum kana yeterli miktarda oksijen gidilmesini engelleyerek, hastalığın gelişimi için zemin hazırlar.

KOAH Tedavisi için Kirli Havaya Maruz Kalmayın 

KOAH tedavisi için temiz hava solumak hastalığın ilerlemesinin engellenmesini sağlar. Evde ısınmak için hayvansal ve bitkisel kaynaklı yakıtların kullanılması sırasında ortaya çıkan duman, KOAH hastalığının başlıca nedenleri arasında yer alır. İşi gereği kimyasal tozlara maruz kalan insanlarda KOAH hastalığının görülme sıklığı oldukça yüksektir. Bu nedenle KOAH hastalığını daha çok odun işçilerinde, kağıt imalat işinde çalışan insanlarda, kömür işçilerinde, maden işçilerinde ve teksil işçilerinde görmekteyiz. KOAH tedavisi için kirli havaya maruz kalmamak için gerekirse maske kullanın. Kirli olduğunu bildiğiniz havaları solumayın.

KOAH Hastaları ve Egzersiz 

KOAH hastaları için egzersiz bütün doktorlar tarafından önerilmektedir. Akciğerlerin tam kapasite çalışması için egzersiz yapmak önemlidir. Hastalar genellikle akciğerlerinde problem olduğu için egzersiz yapmak konusunda çekinceleri olur. Fakat bu doğru değildir. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan kasların güçlenmesinin önüne geçer. Bu durumda akciğer kapasitesi azalır. Hareket etmek, spor yapmak, esneme hareketleri yapmak akciğerin kapasitesinin düşmesine neden olur. Hastalığın hangi durumda olmasına bakılmaksızın günden en az 20 dk yürüyüş yapması önerilmektedir.

KOAH Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH tedavisi yapıldıktan sonra hastalığın tamamen önlenmesi mümkün olur. Sigaranın bırakılması tedavi için en etkili yöntemdir. Evi sık havalandırmak, ortamda bulunan kirlilik oranının düşürülmesi, koruyucu kullanmak gibi önlemlerden faydalanmak önemlidir. Tedavi amacı hastaların yaşam kalitesinin yükseltilerek, hastalıktan kaynaklanan sağlık problemlerinin önüne geçmektir. Hastalar bu şekilde belirtileri yaşamaz, zorlanmadan egzersiz yapar ve kendi başına KOAH hastalığının ilerlemesinin önüne geçebilir. KOAH atakları da önemli ölçüde engellenmiş olur. Koah tedavisi için oksijen tedavisi, antibiyotik tedavisi ve nefes alma yoluyla uygulanan kortikosteroidler sık olarak kullanılır. Bu ilaçların tedavi için düzenli olarak kullanılması önemlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.