Kök hücre nedir? kök hücre nerelerde bulunur?


Kök hücre nedir?

Kök hücre, kendisini yenileyebilen hem de vücutta ki diğer hücrelere dönüşebilen tüm hücrelere kök hücre denir. Kök hücreler kendi içerisindeki yeteneklere göre değişik sınıflara ayrılmakla birlikte. Hepimizi meydana getiren asıl hücre olan embriyoya en baştaki kök hücre demek mümkündür.

Kök hücrenin temel özelliği kendini yenileyebilmesi ve diğer hücrelere kolaylıkla dönüşebilmesi. Bir insanın yeniden yaratacak yetenekte ise embriyo kök hücre denir. Sadece belirli bir organı yaratabiliyorsa spesifik özel kök hücre denir.

hücre
Kök hücre “joker” hücre olarak tanımlanabilir.

Kök hücre nerelerde bulunur?

Kök hücreler insan vücudundaki bilinen her dokuda bulunur. Her dokunun kendine ait kök hücresi vardır, insan vücudunun her noktasında kök hücre bulabilmek mümkündür.

Kök hücreler kendi içerisinde düşük, orta, yüksek yetenekler olarak üçe ayrılmaktadır. Düşük yeteneklileri her yerde bolca bulabilirsiniz, orta yeteneklileri ise her yerde bulabilirsiniz ancak sayısı azdır. Yüksek kaliteli hücreler ise insan hayatının evresinin en başında bulunurlar. Yani anne ile babanın birleşiminde meydana gelen zigot ve daha sonra meydana gelen embriyotik kök hücrelerdir. Bunlar sadece insan hayatının evresinin ta başında bulunurlar.

Bazı araştırmacılar bu hücrelerin insan vücudunda hala devam ediyor diye teorik olarak iddiaya sahiptirler ancak bu henüz teorik olarak düşünülmektedir, ispatı yapılamamıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.