Komodo Varanı Hakkında Bilgi


Üç metre uzunluğu ve 125 kilogram ağırlığı ile komodo yaranı (Varanus komo. doensis) yaşayan en büyük kertenkeledir. Bir başka rekoru daha elinde tutuyor, Döllenmeden üreyebilen en büyük kara hayvanıdır. 2006’da Britanya’daki hayvanat bahçelerinde bulunan üç komodo varanın dan ikisi herhangi bir erkekle temasları olmadığı halde yavruladı. Bunu “kendi kendini dölleme” adı verilen bir işlemle yapıyorlar. Komodo varanlarında iki farklı kromozonu bünyesinde bulunduran dişi olandır:

Erkek için ZZ, dişi için ZW. Memelilerde durum böyle değildir ama kuşlarda aynen böyledir ve bu açı-dan Yaralılar kuşlara benzer. Dişinin ZW yumurtalarının ucunda ikinci bir mini yumurta eklidir. Bu yumurtada genetik bilgilerinin tamamının kopyası bulunur. Spermin yokluğunda bu mini hücre yeniden hücrenin içine alınır ve yumurtayı “döller” ve bir set tıpatıp aynı olmayan erkek ZZ hücresi yaratır.

Komodo
Komodo

Bu bir hayatta kalma stratejisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Varanlar mükemmel yüzücülerdir ve sadece Endonezya takımadalarının orta kısmındaki birkaç adada yaşarlar. Yeni bir adaya çıkan dişi sadece kendi dölleriyle üreyerek yeni bir varan nüfusu oluşturabilir. Adanın ormanlarının derinliklerinde yaşayan vahşi ejderha hikayelerine rağmen Komodo Yaranı batılı bilimcilerce ancak 1910’da keşfedildi. Zengin bir maceraperest olan W. Douglas Burden 1926’da türün canlı örneklerini yakalamak için bir keşif heyeti oluşturdu.

Girişimi başarısızlıkla sonuçlandı ama bu gezi hakkında anlattığı şeyler, Merrian C. Cooper tarafından 1933’te çekilen Hollywood filmi King Kong’a esin kaynağı oldu. Komodo varanları genelde “yaşayan dinozorlar” olarak adlandırılır ama kuş ya da sürüngenlerin aksine dinozorlarla yakın akrabalıkları yoktur. Komodolar, iguana ve yılanlarla yakın akraba olan dev kertenkele (nıonitor kertenkele-si) grubundandır. Çentikli dişleriyle korkunç birer etoburlardır.

Komodo Varanı
Komodo Varanı

Dişleri bir kendisininkinde çok bakanlığınınkilerin benzer ve çok güç kıvrımlı bir çene-si vardır. Isırığı ölümcüldür ve “öldürücü salyası” çok ünlüdür; on beş tane öldürücü bakteri algılayabilir. Ancak, yapılan son araştırmalar varanların aynı zamanda, ağızlarındaki salgı bezlerinden çok güçlü toksinler algılayabilen zehirli hayvanlar olduğunu ortaya koymuştur. Bulundukları adanın en önde Tarihte “hic sunt dracones (burada varan len yırtıcılarıdır ama aynı ada hayatı var) ibaresi yer alan sadece bir onların yayılmasını engellemiştir. haritaya rastlanmıştır. Bu harita 1507 Aslında günümüzde soyu tükenmiş yılına ait küçük bir Lenox Globe olan pigme bir fil türünü avlamak haritasıdır.

Bu ibare, Asya’nın doğu kıyısını üzere evrilmişlerdir ama pekala bu-belirtiyordu; yani bugün komodoların falo, geyik, keçi ya da yavru varanla-bulunduğu yerlere hiç de uzak değil.da avlayabilirler. Yavru varanlar büyüklere av olmamak için hayatlarının ilk dönemlerini ağaç tepelerinde geçirir. Ava çıktıkları zamanlarda ise kendilerinden yaşlı arkadaşlarının iştahını kabartmamak için aylarının dışkısı üzerinde yuvarlanıp kendilerini pisletir, böylece tedbir almış olurlar.

Komodo varanları ayda bir kez yer, bir seferde vücut ağırlıklarının dörtte üçü kadar yiyebilirler. Ardından sıcak, güneşli bir yere oturur ve yediklerini sindirmeye ve yemeğin midelerinde bozulmasını engellemeye çalışırlar. Tahmin edilebileceği gibi cinsellikleri de vahşidir. Erkek arka ayakları üzerinde şahlanır ve dişi üzerinde hüimiyet kurmaya çalışır. Başardıktan sonra iki pe-nisinden birini dişiye sokabilmek için dişiyi gemler ve dişinin boyluca uzanması sağlar. Oldukça zekilerdir. Kafesteki komodo varanları bakıcıların’ tanır hatta küçük numaralar bile yaparlar. Fakat Paul Bronstein’in yaşadıklarının bize gösterdiği gibi bir komodo varanına yaklaşırken ayakkabılarınız ayağınızda olmalı. Bir dönem Sharon da kalmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.