Kompulsiyon – Zorlantı Nedir?


Zorlandı demek; sonuç alamadığımız halde sürekli yaptığımız, ısrarla yaptığımız davranışlara kompulsiyon denir. Örneğin; kötü bir şey duyduğumuzda tahtaya vururuz, aslında netice vermez ama yapmazsak kendimizi rahatsız ederiz.

Kompulsiyon en çok obsesif kompulsif rahatsızlıklarda görülür. Arkasında saplantılı düşünceler yatabilir. En çok kirlenme ile ortaya çıkan, temizlik takıntısı ile ortaya çıkan. Bir şeyi defalarca kontrol etme ile giden kompulsiyon vardır. Kompulsiyon ayrıca gereksiz şeyleri biriktirme, lüzumsuz alışveriş yapma, zararlı yiyecekleri yemek gibi, sayı saymak gibi, saçını yolma gibi, cildini yolmak gibi tablolar ortaya çıkartabilir. Bazen de cinsel yaşamda saplantılı kompulsiyona dönen davranışlar olabilir.

Kompulsiyon hayatımızın içerisinde hafiften ağıra kadar, kimi zaman zararsız, kimi zamanda yoğun olarak görülebilir. Amaçsız anlamsız davranışlar çok zaman kaybettiriyorsa, insan ilişkilerini bozuyorsa, üretkenliği engelleyecek kadar çoğalmışsa uzmana başvurulmalı ve ne olduğu anlaşılmaldır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.