KPI Nedir ve Faydaları Nelerdir?


KPI nedir sorusuna direkt olarak cevap vermeden önce İngilizce, Key Performance Indicators kelimelerinin kısaltması olduğunu belirteyim. Türkçe olarak Anahtar Performans Göstergesi anlamına gelen bu kavram tüm sektörlerde yer alan şirketler için büyük önem ifade etmektedir. Firmanın hedeflerine ulaşma sürecinde hangi aşamada olduğunu ortaya çıkaran KPI değerleri bir dizi soru-cevap bütünüdür diyebiliriz.

KPI sorgulama değerleri bir firmanın çağrı merkezi değerleri baz alınarak hazırlandığında küçük çapta, tüm departmanlar baz alınarak gerçekleştirildiğinde ise genel çaptadır. Bu sorgulama kişisel, departman olarak veya firma için genel olarak uygulanabilir. Elde edilen sonuçlar ile bir sonraki hedefler belirlenebilmekte içerisinde bulunulan duruma göre gerekli aksiyonlar alınabilir. KPI sorgulaması için her sektör veya projenin amacına ulaşmasındaki faktörleri ele alan soru biçimidir demek yanlış olmayacaktır.

KPI

KPI sorgulamasına bir örnek vererek daha açıklayıcı hale getirebileceğimi düşünüyorum. Bu örneği bir web sayfasının değerlendirmesi için vereyim;

  • Günlük/Haftalık/Aylık Ziyaretçi Ortalaması
  • Günlük/Haftalık/Aylık Gelir Ortalaması
  • Ziyaretçilerin Kaynağı
  • Sitede Gezinme Süresi
  • En Çok Tıklanan Kategoriler
  • En Çok Zaman Geçirilen Kategoriler

Buna benzer birçok madde ile içeriğini zenginleştirebiliriz. Yani burada firmanın amaçları doğrultusunda, gelecek stratejilerine yön verebilmesi adına yarar sağlayacak tüm bilgileri bu raporun içerisine ekleyebilirsiniz. Ancak tüm değerleri bu rapora eklemek yerine yalnızca gerçekten işinize yarayacağını düşündüğünüz maddeleri eklemeniz de yarar var. Bu değerlerin belirli zaman aralıkları içerisindeki durumlarını kontrol etmek amacı ile düzenli aralıklarla gerçekleştirebilir, işiniz ile ilgili bir gelişmenin sizi ne derece de etkilediğini öğrenmek içinde kullanabilirsiniz. Yeni bir proje ya da gelecek stratejilerinizin temellerini sağlam kurmak adına bu raporlamaya başvurabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.