Kramp nedir? sebepleri nelerdir?


İnsan vücudu yapısı tamamen kas ile kaplıdır. Bir insanın vücudunda ortalama olarak 640 civarında kas bulunuyor. Gün içinde kaslar birçok kez kasılıp gevşiyor. Bu olay kişiden istemsiz bir şekilde gelişiyor. Kramp, bir anda birden çok kasın ani bir biçimde istemsiz olarak kasılması sonucu ağrı oluşturan kas sertleşmesi olayına deniyor. Kramp, vücutta en çok ayak, bacak ve baldır bölümünde gerçekleşiyor. Sebebi tam olarak saptanmasa da kramp, genelde insanların vücudunda gece saatlerinde veya uyurken gerçekleşiyor. Ayrıntılı bilgi edinmek için Kramp nedir? Sebepleri nelerdir? Konulu bir araştırma yapılabilir. Kramp geçirme olayını en sık yaşayan grup ise yaşlılar ve hamileler olarak biliniyor. Ayrıca vücutta oluşan vitamin, mineral ve kalsiyum eksiklikleri de çeşitli kasılmalara sebep olabiliyor.

Krampın Ortaya Çıktığı Durumlar Nelerdir?

Kramp en sık olarak; soğuk sıcak değişimine vücudun ani tepki vermesinde, çok yorgun olunduğu zamanlarda, fazla ağırlık taşındığı zamanlarda kan dolaşımının yavaşlaması ile ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda vücutta gereken oksijen ve şeker kaslara yeterli oranda gitmiyor ve kaslar böyle durumlarda kendilerini korumaya alarak ani kasılmalar gerçekleştiriyor. Gün içerisinde kişi fazla egzersiz yaptıysa, vücutta fazla su kaybı olduysa, gerektiğinden fazla aç kalındıysa ve uzun süre hareketsiz kalındıysa da kramp girme olasılığı yükseliyor. Oluşan bu kasılmalar bazen anlık görülse de nadiren dakikalarca sürebiliyor. Bu kasılmalar sırasında engellemek veya azaltmak için kramp giren bölgeye masaj yapılarak azaltılabilir.

Kramp Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle gece ve gün içerisinde de gerçekleşen kramplar kişiyi büyük ölçüde rahatsız ediyor ve genelde uyku problemlerine yol açıyor. Kramp sorunundan kurtulmak için öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Potasyum ya da magnezyum eksikliği de kramplara sebep olacağından öğünlerde mutlaka zengin içerikli sebzeler tercih edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda sağlıklı öğünler çoğaltılırken zararlı besin kategorisine giren sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden de mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor.

Krampı etkileyen maddelerin azaltılması ve tamam kesilmesi oluşacak olan ani kasılmaları da engelliyor. Devamlı olarak kramp geçiren bireyler Kramp nedir? Sebepleri nelerdir? Konusunda uzman bir hekime başvurabilirler. Sürekli masa başı çalışan bireyler de kan dolaşımının yavaşlaması sonucunda oluşacak olan krampları önlemek için oturdukları yerde hareket ederek veya en az iki saatte bir pozisyon değiştirerek bu krampları önleyebilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.