Kübizm Hakkında Bilgi


Kübizm, 20. Yüzyıl başlarında var olan sanat anlayışının dışına çıkılarak, devrim gerçekleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir Fransız sanat akımıdır. Pablo Picasso ve Gorgers Braque obje yüzeylerinden değilde arka kısmından göz atarak mevcut konunun ele alınması şeklini farklı açılardan geometrik şekilde antlatmaya çalışmıştır.

20. yüzyıl başlarında kendisini göstermeye başlayan Kübizm terimi ise 1. Dünya savaşının öncesinde Paris’te meydana gelen ve gelişmekte olan resim akımını izah etmektedir. O dönemler içerisinde Avrupa’da şekillenerek devam eden modern sanatın geçici şekilde etkilerini resme döken ve bu durumlardan haz etmeyen oldukça genç yaşta bir ressam kuşağı yetişmekteydi. Çünkü bunlar fovların fazla şekilde renge sahip resim sanatından pek hoşlanmıyorlardı. Burada kübistler kesinlikle ortaya çıkarmak istedikleri, Empresyonizme hakimiyeti bulunan görme duyusunun yerine aklın kullanılarak başlatmış olduğu temel güç olarak gösteriliyordu.

Mevcut tablolarına dair sağlam bir temel oluşturmanın peşinde olan Kübistler, bu konuyla alakalı şekilde ressam Paul Cezanne’nin izinden yoluna devam etmişlerdir. Bunun yanı sıra Cezanne’den ve ona ait olan Provence manzaralarından ve natürmortlarından esinlenerek Kübizmin ortaya çıkmasına ön ayak olmuşlardır.

Bir sanat eleştirmeni olan Lois Vauxcelles, Georges Braque’ye ait tabloyu görerek, tablo hakkında küçük küpler yorumunu kullanması ile Kübizm adı ortaya çıkmıştır. Bir yanılgı ve tesadüf şekilde ortaya çıkmış olan bu söz ise Picasso ile Georges Braque’nin birbirlerine benzemeyen ilk kübist yapıtlarının hakkında bilgi veriyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.