Kulak İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?


Kulak iltihabı genel olarak kulak organın iltihaplanmasıdır. Kulak organı 3 ayrı sınıflama içerisinde değerlendirilmektedir. Dış kulak, orta kulak ve iç kulak şeklinde.

Dış kulak iltihapları denizlere girenlerde çok görülür.

Orta kulak iltihapları en fazla çocukluk çağında görülür, denize girmelerde ortaya çıkabilir ama özellikle çocukluk çağında görülmektedir.

İç kulak iltihabı baş dönmesine neden olur, kalıcı işitme kaybına neden olabilir.

Orta kulak iltihabının iç kulağa yayılması veya menenjit gibi kafa içerisinde ki bir iltihabın iç kulağa yayılmasına neden olur ve ağır kalıcı işitme kaybına neden olur.

Dış kulak yolu iltihabı fevkalede ağrılı bir durumdur. Yazın temmuz, ağustos aylarında sık görülür ve hastayı çok fazla rahatsız eder. Orta kulak iltihaplarının da önemli çeşitlilikleri vardır. Bunları tüp takarak yani cerrahi yöntemler ile düzeltebiliyoruz. Akut dediğimiz ağrılı iltihap var ise antibiyotik ile de giderebiliyor.01

Kulak iltihabı neden olur?

Kulak iltihabı bakteriler, virüsler ve mantarlardan meydana çıkar. Mantar enfeksiyonlarını dış kulak iltihaplarında görmekteyiz. Sıcağı bol nemi bol ortamlarda görülmektedir. İzmir ve daha güneyinde kalan bölgelerde görmekle beraber kulağı su ile çok temas eden kişilerde görmekteyiz. Yaz aylarında biraz daha fazlalaşıyor.

Bakteri enfeksiyonları da çok fazla görme olasılığımız var. Özellikle çocukluk çağında. Bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlayan enfeksiyon, daha sonra üzerine bakteri ekliyor ardından orta kulaktan hava azalması oluyor ve hava azalması olan bölüme bakteriler yerleşiyor ve orta kulak iltihapları ortaya çıkıyor.

Virüslerden de olabiliyor. En fazla üst solunum yolları karşımıza viral enfeksiyonu olarak çıkıyor. Virüs enfeksiyonu nezle grip gibi başladıktan sonra kulak iltihaplanıyor.

Kulak iltihabı

Kulak iltihabının genel belirtileri şunlardır:

  • Kulakta dolgunluk hissi, kulak ağrısı
  • Yüksek ateş
  • İşitme sorunları, geçici hafif sağırlık
  • Ciddi vakalarda kulak zarının yırtılması. Bu durumda kulak yolundan akıntı gelecektir
  • Bulantı, kusma ve ishal

Kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

1-Kulak iltihabının nerede olduğuna bağlıdır, dış kulak yolunda iltihap var ise dış kulak yolu temizlenir. Özellikle döküntüler olacaktır, cildin ölü dokularının birikimi şeklinde. Bunlar orada kaldığı zaman dış kulağın 37 derecede oluşacak nemi ile mikroplar üreyecektir. Bunu antiseptik septomlar ile temizlenmektedir. Bazen de temizleyemeyiz çünkü dış kulak yolunda ciddi biçimde ödem oluşur ve kapanır ağrı olduğu için temizlenemez ve zamana bırakılır.

2-Tedavide antibiotikler kullanılır. Kulak ağrısı çabuk geçse de iltihabın tamamen temizlenmesi daha uzun süre alacaktır. Bu süre 10-14 gündür. Soğuk algınlığı ve alerji beraberse, dekonjestan ilaçlar, ağrı ve ateş düşürücü ilaçlar ve burun damlası da tedavide yer alır. Çoğu zaman uygun ilaçlarla yapılan evde tedavi, orta kulak iltihabını tamamen iyileştirir.

3-Bazı vakalarda miringotomi (kulak zarını delme) işlemi gerekebilir. Kulak zarında oluşturulan minik açıklıktan orta kulaktaki sıvı boşaltılır ve ağrı azaltılır. Delinen yer birkaç gün içinde, çoğu zaman orta kulak iltihabı tam düzelmeden kendiliğinden iyileşir ve kapanır, kulak zarında herhangi bir hasar oluşturmaz.

4-Kulağa damlatılacak olan damlalar ile veya ağızdan ya da enjekte ile antibiyotik vererek tedavi de yapılmaktadır. Kulak ödemi çözüldükçe zaman zaman içerideki pislik dışarıya tahlil edilir.

5-Orta kulak iltihabında ise eğer kulak zarında bir delik var ise bu kapatılana kadar takip edilmesinde yarar vardır ve burada damla kullanılmaktadır. Orta kulakta kulak damlaları kullanılmaması gerekir, ağızdan verilen veya antibiyotikleri iğne şeklinde kullanılması gerekir.

6-İç kulak iltihaplarında, tamamiyle tıpkı menenjit gibi çok ağır enfeksiyon gibi düşünülüp, hastahanede tedavi yapılır ve birden fazla antibiyotik tedavisine kadar gidilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.