Küme Baş Ağrısı Nedir? Küme Baş Ağrısı Nasıl Oluşur?


Küme baş ağrısı ‘Cluster Headache‘ olarak da bilinen genç erkeklerde daha çok rastlanan dünyadaki en şiddetli ağrı olarak bilinir. Migren kadınlarda çok olur iken küme baş ağrısı ise erkeklerde daha çok görülmektedir.

Küme baş ağrısı, tek taraflı şakakta oluşan, gözün kızardığı, küçüldüğü şakak bölgesinin çok şiddetli ağrıdır, burun deliğinin tıkandığı şiddetli bir ağrıdır. Küme baş ağrısının en önemli özelliği dönemsel olmasıdır. Genelde mevsim değişikliklerini sever, dönem dönem olur ve her gün aynı saatte atak tutar ve birden başlar. Birden çok kısa sürede çok şiddetli bir ağrı meydana gelir ve yarım saat ya da bir saat sürebilir ondan sonra bıçakla kesilir gibi gider ve hasta ondan sonra normale döner.

Küme Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Küme baş ağrıları genellikle erkeklerde görülmektedir. Saniyeler süren şiddetli ağrı atakları arka arkaya kümeler halinde gelir. Ağrı daha çok göz çevresi ve şakakta yoğunlaşır ve tek taraflı olur. Gözde kızarma, yanma, sulanma gibi belirtiler görülebilir.

Küme tipi baş ağrısı geldiğinde 15 dakika – 3 saat devam eder. Ataklar haftada bir olabileceği gibi gibi yılda bir de görülebilir. Ataklar sigara, alkol ve damarlarda genişlemeye neden olan ilaç kullanımıyla tetiklenebilir.

Küme baş ağrıları geldiğinde her gün birkaç defa çok şiddetli ağrı yapar. Ağrının çoğu defa aynı saatlerde gelmesi en önemli özelliklerinden biridir.

  Küme tipi baş ağrısı nadir görülmesine rağmen, geldiğinde  kişiyi çok rahatsız eder. Genel olarak hep bir gözün çevresinde görülür.

Ağrı göz ve çevresi, alın ve şakak bölgesine yerleşir. Ağrının yanında gözde yaşarma ve kanlanma,burunda şişme, burun akması, göz kapağı düşmesi, göz bebeğinde küçülme gibi belirtilerde görülür.

Küme baş ağrısı 20-40 yaş arası erkeklerde daha çok görülür. Çocuklarda ve yaşlılarda ise nadiren görülür.

Küme baş ağrısı günde birkaç defa ya da gün aşırı gelir. Çoğunlukla aynı saatlerde ve de genellikle geceleri görülür. Bu tür ağrı nöbetleri haftalar veya aylarca  sürdükten sonra kendiliğinden kaybolur.  Ancak senede bir-iki defa ya da birkaç senede bir benzer ağrılı dönemler yine kendini gösterir.

Küme baş ağrısı nasıl oluşur?

Küme baş ağrısını oluşturan neden diş çene kompleksindeki olumsuz uyarandır. Bu uyaran yatkın kişi de ve hassas kişide zaman zaman sağ veya sol tarafta bir sigorta attırmış gibi olur. Bütün sinir sistemini sündüren network altüst olur, damarlar genişler, oradaki oksijen dolaşımı azalır, ciddi bir şekilde ödem yapar, oksijen olmadığı için doku ölüyorum diye dayanılmaz bir ağrı yapar, göz küçülür, akar, şişer ve burun tıkanır.

Aynı zamanda bütün sistemi etkilediği için ciltte terleme daha çok göğüsten yukarıya doğru terler ve çok büyük bir oksijen açlığı, yerinde duramaz, hava almaya çalışır o yüzden de oksijen verilir. Yerinde duramayan çıldıran bir hasta olur.

Hasta bu şekilde yarım saat, bir saat kadar kıvranır. Kendini pencereden atmaya kalkar. Kendini öldürmeye kalkar ve çok dayanılmaz bir ağrıdır. Dişten çıkan küçük bir sinir sistemi altüst etmektedir.

Kronik küme baş ağrısı ise yılın her zamanına yayılan baş ağrıları da olmaktadır, genelde genç erkeklerde başlar. Küme baş ağrısının nedeni bilinmemekle birlikte diş çene kompleksinden kaynaklandığı da söylenmektedir. Alanındaki uzman doktorların yardımı ile çok hassas bir tedavi yöntemi ile tedavi edilmelidir.

Küme Tipi Baş Ağrıları En Sık Kimlerde Görülür?

  • Küme tipi baş ağrıları erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla görülmektedir.
  • Baş ağrıları her yaştan hastada görülebileceği gibi en sık 20 – 50 yaş aralığında görülmektedir.
  • Küme tipi baş ağrısı yaşan hastaların büyük çoğunluğu sigara tüketicisidir.
  • Küme tipi baş ağrılarında alkol hastalığı tetiklemektedir ve bu dönemde kullanılmaması gerekmektedir.
  • Aile geçmişinizde (anne, baba, kardeşler) küme tipi baş ağrısı yaşayanlar mevcutsa, baş ağrılarının sizde de görülme oranı artmaktadır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.