Kurdeşen Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?


Kurdeşen yani Ürtiker hastalığı bir cilt rahatsızlığı olup genellikle kendini kaşıntı, kızarma ve kabarıklıkla belli etmektedir. Bulaşıcı bir hastalık türü değildir. Kabarıklıklar bir iğne ucu kadar kendini gösterebileceği gibi tüm vücuda yayılarak çok daha büyük şekilde de görülebilmektedir. Vücudun her hangi bir yerinde oluşabilmektedir. Bu kabarıklıklar genellikle 24 saat içinde kaybolmaktadır. Ancak eski kabarıklıklar gittikçe yerine yenileri gelmektedir. Kurdeşen bir kaç gün veya bir kaç hafta da sürebilmektedir. 6 haftadan uzun süren durumlar için Kronik Kurdeşen den söz edebiliriz. Şiddetli kaşıntı, yanma hissiyatı veya ağrı da gözlemlenmektedir. Bu belirtiler en çok geceleri kendini belli etmektedir. Kısa sureli döküntüler genellikle alerjik tepkimeler yüzünden meydana gelmektedir.

Kurdeşen Kimlerde Görülmektedir? Nedenleri Nelerdir?

kurdeşen
Araştırmalara göre, her 4 insandan 1’i yaşamı boyunca bu hastalığa yakalanıyor.

En sık görülen cilt hastalıklarından bir tanesi olmakla beraber her yaştan herkeste görülebilmektedir. En çok ise orta yaşlı kadınları etkilemektedir. Nedenleri arasında en çok alerjik reaksiyonlar gelmektedir. Alerji aşıları, böcek ısırığı, hayvanlarla temas, kozmetik ürünler, polenler, asit içerikli meyveler, kuru yemiş, deniz ürünleri ve sık ise süt ve yumurta bu belirtileri tetiklemektedir.

Alerjik reaksiyonlar dışında kurdeşen’e yol açan diğer belirtiler ise genetik durumlar, bağırsak paraziti, bitkiler, cildi sertçe yayarak kaşımak, uzun sure oturmak veya yürümek, ağır sırt çantası taşımak, çok sıcak veya soğuğa maruz kalmak, doğum sonrası, viral hepatit, bakteri, parazit veya mantar gibi enfeksiyonlar, ağır egzersiz, güneşe maruz kalma, kimsayal ürünler ile temas, lupus yada tiroid hastalıkları, aşırı stren, deniz, duş, havuz, ter gibi sıvı ile temas etmek de hastalığa yol açabilmektedir.

Kurdeşen Hastalığı | Ürtiker Belirtileri Nelerdir?

  • Birdenbire başlayan ateşli ve şiddetli kaşıntı,
  • 2 mm’den 30 cm’ye kadar ulaşan deride kaşıntılı kırmızı yada beyaz kabarıklıklar,
  • Etrafı kızarık ortası soluk yüzeysel kaşıntılı cilt döküntüsü,
  • Lezyonların çevresi kırmızı orta bölümü ise beyaz renkte olur,
  • Cilt yüzeyinde oluşan lezyonlar yuvarlak bir görünüme hakim olur,
  • Bazen, etkilenen bölgede batma ve yanma hissedilebilir.

Teşhisi Nasıl Yapılır? Tedavi Yolları Nelerdir?

kurdeşen
kurdeşen

Hatalığın teşhisinin doğrulanması için dermatolojist (cilt uzmanı) tarafından yapılacak bir muayene yeterli olacaktır. Doktorun döküntüleri görmesi yeterlidir. Hastalığa neyin yol açtığının bulunması ise çok daha meşakatli bir yoldur. Hastanın geçmişi alındıktan sonra son 48 saat içinde yaptıkları ve yedikleri takip edilir. Alerji testleri, kan testleri uygulandıktan sonra nedeni bulunamazsa cilt biyopsisi yapılmaktadır. Özellikle kronikleşen kurdeşenin nedeninin ortaya çıkması çok zordur. Kronikleşen kurdeşen de hastalık aylar ve hatta yıllar boyunca sürekli olarak ortaya çıkabilmektedir. Hastanın hayatını tehdit etmemekle beraber ciddi kaşıntı ve yanma hissi bulunması nedeniyle hastanın hayat kalitesinde azalma meydana gelir ve estetik açıdan rahatsızlıklara meydan vermektedir.

Kurdeşen tedavisi hastalığın boyutuna göre çeşitlilik göstermektedir. Genellikle hafif veya orta dereceli hastalıklarla antihistaminic denilen bir alerji ilacı kullanılmaktadır. Doktorun gerekli görmesi ve ilacın yetersiz geleceğini düşünürse kortizonlu ilaçlar, iltihapla savaşan çeşitli ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar da kullanılabilmektedir. Hastanın bilgilendirilmesi ve tetikleyiciden uzaklaştırılması büyük önem taşımaktadır. Akut kurdeşen tedavisi kısa sureli olmakla beraber kronik kurdeşen tedavisi çok daha uzun süre de yapılmaktadır.

Kurdeşen Dökmemek İçin Alınacak Önlemler

Öncelikle stres kurdeşene neden olduğu bilinen en büyük hastalık kaynaklarından biridir. Bu yüzden stresten mümkün olabildiğince uzak durmakta veya karşınıza çıkan her şey de sakin kalarak strese düşmemekte fayda var. Bunun dışında herhangi bir ürünün aşırı derece tüketilmesi de alerjik reaksiyona neden olabileceği için beslenme şeklinizi düzenlemeniz gerekmektedir. Özellikle sadece yağ ve şeker içeren cipsler, kola veya çikolata gibi yiyecekleri bir kenara bırakmanız faydanıza olacaktır. Hastalık süresince vücudunuzu serin tutmanız, kaşıntı olduğunda ılık bir duş almanız ve gene hasta olduğunuz dönemde güneşten mümkün olabildiğince kaçmanız da olumsuz etkileri azaltacaktır.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.