Kurt Cobain Kimdir?


Rock müziğin efsane solistlerinden ve gitaristlerinden olan Kurt Cobain 20 şubat 1967 yılında Wahington Hoquiam’da doğmuştur. 8 yaşına geldiğinde anne ve babasının boşanması dramatik bir hayatın başlangıcıydı onun için.  Daha sonra annesi tarafından evden kovuldu. Okulu bıraktı ve kendini darmadağınık bir yaşamın içine bıraktı.

Tesellisi müzikti önceleri sadece Beatles dinlerken, daha sonra Led Zeppelin, Kiss ve Black Sabbath gibi grupları dinlemeye başladı. Bu arada gitar çalmayı öğrendi. 1985 yılında Krist Novoselic ile Fecal Matter ismiyle bir grup kurdu ve ilk demosunu hazırlayıp kaydetti. 1987 yılında yeni bir grup kurdu. Konserler verdi ve  1988 yılında ilk singlenı Love buzz, Big Cheese adıyla çıkardı.1989 yılında ise grubun ilk albümü Bleach piyasaya çıktı. Bu albümün kaydı 606 dolara mal olmuştu.

Guns N’Roses ve Cher’in de anlaşmalı olduğu plak şirketi DGC ile anlaşma imzaladılar. Bu anlaşmanın ardından Dave Grohl da gruba davulcu olarak katıldı. Çıkardıkları ikinci albüm Nevermind ABD’de 5 milyonun üzerinde sattı. Smells Like Teen Spirit şarkısı ile herkes tarafından tanınır hale geldiler, şarkı dünyanın en iyi şarkılarından biri oldu. Sade ve akılda kalıcı melodiler ve 4/4lük ritm kalıpları, vurucu sözler ile yeni ve özgün bir tarz yakalayan Kurt Cobain müzik gündeminde ilk sırada yer aldı. 1993 yılında çıkardıkları In Utero albümü ile de Nirvana’nın başarısı devam etti.

Grubu Nirvana ile dünya çapında bir ün yakalayan Kurt Cobain bu ünden sürekli rahatsız oldu. ona bir neslin sözcüsü deniyordu. İnsanların ilgisini üzerinde hissetmek onu son derece rahatsız ediyordu. Uyuşturucu bağımlılığı ve bununla birlikte gelen kişisek sorunlar medyanın sık sık ilgisini çekiyordu. Bu durum Kurt Cobain’i sinirlendirip hasta ediyordu. Verdiği mesajlarında yanlış anlaşılması durumun vehametini arttırıyordu. Bu arada yakalandığı bir mide rahatsızlığı da onun sık sık bir kenara çekilip ağrılarını yatıştırmak için çabalamasına neden oluyor bu da medyada uyuşturucu krizi geçiriyor gibi yayınların yapılmasına neden oluyordu. Dayanılmaz mide ağrılarını yatıştırmak için eroin kullanmaya başladığı söylenir.

1989 yılında Avrupa turnesindeyken Roma’da sahnede bir sinir krizi geçirdi. Hoparlör sisteminin tepesine tırmandı. Herkes dinleyiciler, korumalar ona aşağı inmesi için yalvardılar. Curt Cobain ise ‘ hayır, hayır, sadece bir dalış yapacağım ‘ diyordu. Hayranları korkutan Kurt Cobain bir süre sonra ikna edildi ve aşağıya indi.

Mide ağrıları arttıkça eroinin kullanımının da artması grup içinde huzursuzluğa neden oluyordu. Kurt Cobain Hole isimli müzik grubunun lideri Courtney Love ile birlikteydi.  Courtney hamile kalınca 24 Şubat 1992 yılında evlendiler. Bir süre uyuşturucu tedavisi için bir kliniğe yattı ancak pek işe yaramadı. 92 yılında kızı doğmadan önce yine tedavi oldu ve kızı doğduktan sonra uyuşturucuyu bıraktı. Bebeğinin doğumu hayatını olumlu yönde etkilemişti.

Fakat bir süre sonra bağımlılık yeniden başladı. Kurt Cobain yorulmuştu. Nirvana çalışmalarına kısa bir süre ara verdi. Yeniden müziğe döndüklerinde ise grup hayranları tarafında çok sıcak karşılandı. Kurt Cobain yine bir Avrupa turnesi sonrasında arkadaşlarından ayrılıp Roma’ya gitti. Bir otel odasında bir uyku ilacı ile şampanyayı karıştırıp içti. Courtney Love sayesinde ölümden döndü. Bu olay sonrasında yeniden tedavi görsede işe yaramadı. Hastane çıkışı Seattle’da kendini bir av tüfeği ile birlikte bir odaya kilitledi.

Yaşananlar evliliğini de olumsuz yönde etkiliyordu. Birgün Kurt Cobain’in annesi oğlunun 6 gündür kayıp olduğunu bildirdi polise. 8 Nisan 1994 tarihinde Kurt cobain evinde garajının üzerindeki odada, kanında bir insanı öldürmeye yetecek miktarın üç katı oranında eroinle ve bir pompalı tüfekle ağzına ateş edilmiş halde bulundu. Bir de intihar mektubu vardı. Ölümündeki esrar perdesi hala kalkmamıştır. Kimilerine göre gerçekten intihar etmiş kimilerine göre ise öldürülmüş ve intihar süsü verilmiştir.

Kurt Cobain, ölümünün üzerinden 24 sene geçmesine rağmen şarkılarıyla ve hayatıyla hala zihinlerde yaşamaya devam ediyor. Sesiyle, sansasyonel aşk hayatıyla, zenginliği ve ünüyle her zaman odak noktası olmayı başardı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.