Kuşburnu Çayının Faydaları


Kuşburnu çayı kullanımı; yüksek tansiyon hastalarında olumlu sonuç doğurduğu konusunda bilimsel araştırmalar yayınlanmıştır. Orta dereceli tansiyon hastaları 6 hafta kullandıktan sonra tansiyonları ve rahatsızlıklarının düzenlendiği görülmüştür.

C vitamini bakımından zengin olan kuşburnu çayı özellikle kış aylarında vücuda enerji vermektedir. Bulaşıcı grip ve nezleye karşı korunmak için kullanılabilir. Bahar aylarının sonuna doğru iki hafta boyunca günde 2 bardak içerek bu dönemi hastalığa yakalanmadan kullanabilirsiniz.

Vücuttan su atmak için idrar söktürücü olarak kullanılabilir. Günde 2 bardak içmek fazla suyun atılmasını ve hafif romatizma ağrısının geçmesini sağlayabilir.

Eklem intihaplanmasına iyi gelen kuşburnu aynı özellikleri ile kansere karşı etkili bir savunma sağladığı ve çeşitli kanser türlerinin yavaşlatıldığı bilinmektedir.

Kuşburnu gül meyvesi de olarak bilinir. 3 metre uzunluğunda olur ve güzel kokulu çiçekler açar. Daha sonra güle benzer kuşburnu ortaya çıkar. Çoğu yerde doğal olarak yetişir ve sonbaharda hasat edilir. C vitamini deposudur aynı zamanda da nezle grip gibi hastalıklardan koruyarak bağışıklı sistemini güçlendirmede etkilidir. Kan basıncını düzenler, kanserin yayılmasını önler, şeker hastalığına karşı koruma sağlar.

Kuşburnu çayı nasıl hazırlanır?

Kuşburnu farklı şekillerde kullanılabilir ancak en çok tüketimi çay şeklindedir. İyi bir kuşburnu çayı hazırlamak içi yarım litre suya 2 yemek kaşığı kurutulmuş kuşburnu atmanız iyi olacaktır. Ateşin üzerinden alıp 10 dakika beklendikten sonra içebilirsiniz. Üzerine nana ekleyebilirsiniz.

Kuşburnu çayının yan etkileri

Herhangi bir yan etkisi kesin olarak bilinmemekle birlikte, gebelik ve emzirme döneminde doktorunuza danışın. Kuşburnunun yan etkilerinin sağlık sorunları oluşacağına dair bilimsel bir kaynak yoktur.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.